Liczba bankructw w Niemczech największa od 15 lat. Prognozy wciąż słabe

Największa od 2009 r. liczba firm w Niemczech ogłosiła upadłość. Lepsze od oczekiwań dane o produkcji przemysłowej i eksporcie w listopadzie nie wpłynęły na prognozy dla gospodarki całego kraju, które wciąż są złe.

Publikacja: 09.01.2025 17:14

Liczba bankructw w Niemczech największa od 15 lat. Prognozy wciąż słabe

Foto: Bloomberg

W IV kwartale upadłość ogłosiło 4215 firm zatrudniających w Niemczech prawie 38 tys. pracowników. Oznacza to wzrost o 36 proc. wobec 2023 roku, to też największa liczba bankructw od czasu światowego kryzysu finansowego z lat 2008-2009  — wynika z opracowania Instytutu Badan Gospodarczych IWH z Halle.

Do wzrostu liczby upadłości przyczynił się wzrost cen energii i kosztów płacowych w firmach. Ale to tylko niektóre z przyczyn obecnej negatywnej tendencji. — Lata bardzo niskich stóp procentowych nie przyczyniały się do utraty płynności i ogłaszania upadłości, a w czasie pandemii nie dochodziło do tego z powodu różnych form pomocy, także ze skróconego czasu pracy — wyjaśnił szef działu badań upadłości w tym instytucie Steffern Müller. — Podwyższanie stóp i rezygnacja z subwencji wywołały zjawisko „nadrabiania strat” w porównaniu do 2022 r. — dodał.

Czytaj więcej

Berlin gotów zwiększyć wydatki na armię

Największy wzrost bankructw zanotowano w sektorze usług (o 47 proc.), w przemyśle ich liczba wzrosła o 32 proc.

Dobre dane o produkcji przemysłowej i eksporcie nie zmieniają prognoz dla całej gospodarki Niemiec

Produkcja przemysłowa i eksport wzrosły w listopadzie bardziej od oczekiwań, ale wcale nie wpłynęło to na zmianę prognoz dla gospodarki Niemiec, która w dalszym ciągu jest daleka od zadowalającej.

W produkcji nastąpił wzrost o 1,5 proc. wobec października — podał Destatis, gdy analitycy ankietowani przez agencję Reuters spodziewali się poprawy o 0,5 proc. W ujęciu rok do roku, produkcja była mniejsza o 2,8 proc. po uwzględnieniu liczby dni wolnych od pracy.

- To ożywienie działalności w przemyśle nastąpiło niestety zbyt późno, aby można było uniknąć kolejnego kwartału zastoju czy nawet spadku — stwierdził Carsten Brzeski, szef działu makro w grupie ING.

- Mimo trochę lepszego listopada, poziom tej produkcji był nadal bardzo mały w porównaniu z wcześniej osiąganymi: o 8 proc. poniżej poziomu z lutego 2022, przed agresją Rosji na Ukrainę, o 15 proc. mniej od rekordowego listopada 2017 r. — powiedziała Franziska Palmas, starsza ekonomistka w Capital Economics.

Eksport towarów do USA zwiększył się w listopadzie o 14,5 proc. wobec październikowego, do Wielkiej Brytanii o 8,8 proc., ale do Chin zmalał o 4,2 proc. W handlu zagranicznym doszło do nadwyżki 19,7 mld euro, wyraźnie większej od 13,4 mld w październiku.

Biznes
Amerykanie niezadowoleni z decyzji Brukseli. Urzędnikom Trumpa nie podoba się ReArm Europe
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Biznes
Prezes PGZ podał się do dymisji
Biznes
Magiczny efekt Donalda Trumpa. Nagle znalazły się pieniądze na obronność
Biznes
Jak mocno cła uderzą w Polskę? UE gotowa na starcie handlowe z USA. Przyjaźń Rosji i Chin
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Biznes
Cła zaczną dusić globalny rynek aut
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście