Wojny napędzają światowy przemysł zbrojeniowy. PGZ pnie się w górę

W minionym roku przychody stu największych koncernów zbrojeniowych wzrosły do ​​632 miliardów dolarów – to o 4,2 proc. więcej niż w 2022 roku, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Połowę tej kwoty zarobiły wojskowe giganty z USA. Polska Grupa Zbrojeniowa awansowała o 11 pozycji.

Aktualizacja: 02.12.2024 15:42 Publikacja: 02.12.2024 15:27

Wojny napędzają światowy przemysł zbrojeniowy. PGZ pnie się w górę

Foto: PGZ

Sztokholmski Międzynarodowy Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) opublikował coroczną listę „100 największych firm produkujących broń i świadczących usługi wojskowe na rok 2023”. Autorzy publikacji podkreślają, że we wszystkich regionach świata zaobserwowano wzrost przychodów ze sprzedaży broni. Z listy obejmujące sto podmiotów, 73 koncerny odnotowały wzrost przychodów, natomiast w 2022 r. dotyczyło to 47 firm.

Dominuje zbrojeniówka z USA

Eksperci zwracają uwagę, że najbardziej zauważalny skok przychodów miał miejsce w krajach, które toczyły i toczą wojny, a także w regionach, w których trwają konflikty zbrojne – w Rosji i na Bliskim Wschodzie – odpowiednio o 40 proc. i 18 proc. „Dynamika ta odzwierciedla wysoki popyt na broń i sprzęt wojskowy, podyktowany zaostrzeniem globalnych napięć geopolitycznych” – wyjaśniają analitycy.

Czytaj więcej

MON przyznaje: W tym roku na obronność trafi o 20 mld zł mniej niż zakładano

Łączne przychody 42 firm z pierwszej setki, powiązanych z Ameryką Północną (USA i Kanada), wzrosły o 2,4 proc., do 318 miliardów dolarów. 41 firm jest zlokalizowanych w USA, łącznie zainkasowały one w 2023 roku 317 miliardów dolarów (wzrost o 2,5 proc.). Stanowi to połowę światowych wpływów ze sprzedaży broni.

Jednocześnie przychody dwóch największych firm – Lockheed Martin i RTX – spadły odpowiednio o 1,6 i 1,3 proc. Pomimo dużego popytu na swoje produkty, nie udało im się dostatecznie zwiększyć mocy produkcyjnych, ze względu na problemy w łańcuchu dostaw, zwłaszcza w segmentach lotnictwa i obrony przeciwrakietowej, gdzie logistyka jest najbardziej złożona.

Coraz wyższa pozycja PGZ w Europie

Przychody firm z Europy (bez Rosji) wzrosły o 0,2 proc., do 133 miliardów dolarów (21 proc. globalnych przychodów firm zbrojeniowych). Siedem europejskich firm, które znalazły się w zestawieniu, ma swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii, a BAE Systems pozostaje największą korporacją obronną na kontynencie. Najbardziej wzrosły przychody w spółce Atomic Weapons Plant (o 16 proc.), produkującej głowice nuklearne. Polska Grupa Zbrojeniowa zwiększyła przychody o 9 proc. Cztery firmy z Niemiec – Rheinmetall, ThyssenKrupp, Hensoldt i Diehl – ​​otrzymały łącznie 10,7 mld dolarów, czyli o 7,5 proc. więcej niż w roku ubiegłym.

Przychody jedynej ukraińskiej firmy na liście, JSC Ukraińskiego Przemysłu Obronnego (dawniej Ukroboronprom), zwiększyły się w ciągu roku o 69 proc. i wyniosły 2,2 miliarda dolarów.

Czytaj więcej

Maciej Miłosz: Ustawa o amunicji to pierwszy krok. Teraz będzie trudniej

Natomiast łączne przychody pięciu francuskich firm uwzględnionych w rankingu spadły o 8,5 proc. do 25,5 miliarda dolarów. Wynika to przede wszystkim ze spadku obrotów (o 41 proc.) koncernu lotniczego i kosmicznego Dassault Aviation Group, którego głównym źródłem przychodów jest sprzedaż myśliwców Rafale (spadek o 60 proc.). Dochody dwóch korporacji z Włoch były niższe o 10 proc.

Dane z Rosji utajnione, Korea Południowa zyskuje na wojnie w Ukrainie

„Ze względu na brak dostępnych danych” w pierwszej setce ekspertów znalazły się jedynie dwie firmy z Rosji – Rostech i United Shipbuilding Corporation, które zajęły odpowiednio 7. i 41. miejsce (od 2014 r. coraz mniej rosyjskich firm publikuje informacje o swoich dochodach; SIPRI podaje swoje wyliczenia na podstawie oświadczeń władz lub przedstawicieli firmy).

„Ze względu na ogólny brak przejrzystości prezentowane tutaj dane mają jedynie charakter ogólny, a nie szczegółowe zrozumienie obecnego stanu rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego” – zauważają eksperci.

„Rosja przeszła na strategię wyniszczenia, intensyfikacji produkcji broni, aby podtrzymać przedłużający się konflikt” – piszą eksperci, odnotowując wzrost zamówień rządowych i budżetu wojskowego, utworzenie nowych struktur zarządzających produkcją i zapewniających realizację zamówień.

23 firmy ujęte w rankingu mają siedziby w Azji i Oceanii – w 2023 roku ich przychody wzrosły o 5,7 proc., do 136 miliardów dolarów; Stało się to głównie za sprawą firm z Korei Południowej i Japonii. Cztery korporacje z Korei Południowej uzyskały o 39 proc. większe przychody – wyniosły one 11 miliardów dolarów. W szczególności wzrost konglomeratu Hanwha Group (+53 proc.) nastąpił po konsolidacji wszystkich jego wojskowych spółek zależnych i przejęciu koreańskiej firmy stoczniowej DSME. Trend ten wzmocniły kontrakty eksportowe z Australią, Wielką Brytanią i Polską na artylerię i pojazdy opancerzone. Inne południowokoreańskie firmy, Korea Aerospace Industries i Hyundai Rotem, również zwiększyły swoje przychody, ze względu na rosnący popyt (głównie zamówienia krajowe, a także kontrakty z Polską na lekkie samoloty bojowe i czołgi).

Pięć amerykańskich gigantów na czele

Konflikty na Ukrainie i w Strefie Gazy stały się głównymi czynnikami wzrostu produkcji militarnej na Bliskim Wschodzie – sześć firm z tego regionu zwiększyło swoje przychody o 18 proc., do 19,6 miliarda dolarów. Ponieważ Turcja pragnie stać się samowystarczalnym producentem broni, wzrost ten wyjaśnia rosnący popyt krajowy i zwiększony eksport związany z konfliktem na Ukrainie. W szczególności producent dronów Baykar eksportował je zarówno bezpośrednio do Kijowa, jak i do innych krajów w celu dalszej dostawy na Ukrainę; eksport stanowił 90 proc. przychodów firmy w 2023 roku.

Eksperci zauważają, że generalnie dochody rosły przede wszystkim w mniejszych firmach. Duże korporacje, znajdujące się w górnej połowie listy, produkujące złożone systemy uzbrojenia, borykają się z rosnącymi kosztami i ciągłymi zakłóceniami w dostawach. Dla nich wzrost popytu nie wiąże się ze zwiększonymi przychodami, ale z rosnącymi zaległościami w zamówieniach. A stosunkowo małe korporacje wojskowe, których łańcuchy dostaw nie są tak długie i asortyment produktów nie jest tak szeroki, były w stanie szybko zwiększyć produkcję i zaspokoić popyt.

Dochody 10 największych producentów broni na świecie (według szacunków SIPR)

1. Lockheed Martin Corp. (USA) – dochody w 2023 r. 60,8 miliardow dolarów (-1,6 proc. w porównaniu do 2022 r.).

2. RTX (USA) – 40,6 miliarda dolarów (-1,3 proc.).

3. Northrop Grumman Corp. (USA) – 35,5 miliarda dolarów (+5,8 proc.).

4. Boeing (USA) – 31,1 miliarda dolarów (+2 proc.).

5. General Dynamics Corp. (USA) – 30,2 miliarda dolarów (+3,2 proc.).

6. BAE Systems (Wielka Brytania) – 29,8 miliarda dolarów (+2,3 proc.).

7. Rostech (Rosja) – 21,7 miliarda dolarów (+49 proc.).

8. AVIC (Chiny) – 20,8 miliarda dolarów (+5,6 proc.).

9. NORINCO (Chiny) – 20,5 miliarda dolarów (-2,7 proc.).

10. CETC (Chiny) – 16 miliardów dolarów (+13 proc.).

….

64. PGZ (Polska) - 2,04 miliarda dolarów (+ 9 proc.)

Biznes
Samochody spalinowe już zaczynają drożeć przez nowe limity emisji spalin
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Biznes
Nowatorskie firmy znad Wisły rozpychają się za granicą
Biznes
Biznes nie chce naprawiać klimatu. Korporacje nie zamierzają za to płacić
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Materiał Promocyjny
Rozwijamy portfolio i realizujemy nasze cele ESG
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego