"Cwaniactwo zaczęło być trendy". Spadły standardy uczciwości w polskich firmach

W Polsce mocno spadły standardy uczciwości w firmach. Rośnie skłonność do działań nieetycznych.

Aktualizacja: 17.06.2024 06:12 Publikacja: 17.06.2024 04:30

"Cwaniactwo zaczęło być trendy". Spadły standardy uczciwości w polskich firmach

Foto: Adobe Stock

Takie wnioski płyną z raportu firmy EY opartego na Światowym Badaniu Uczciwości w Biznesie 2024, które ankieterzy agencji Ipsos przeprowadzili z kadrą kierowniczą i pracownikami dużych firm i instytucji. „Rzeczpospolita” poznała raport jako pierwsza.

Czytaj więcej

"Przerażające" wyniki badań uczciwości w firmach

Ginąca uczciwość polskiego biznesu

Okazuje się, że ponad połowa (53 proc.) badanych w Polsce dopuszcza możliwość nieuczciwego działania w celu poprawy perspektywy rozwoju własnej kariery lub wynagrodzenia. Odsetek ten jest istotnie wyższy od średniej dla wszystkich badanych 53 krajów z całego świata (38 proc.). Co gorsza, oznacza także wzrost aż o 20 pkt proc. względem wyniku dla Polski z 2022 r. (33 proc.).

Autorzy raportu zapytali też o to, czy w ciągu ostatnich dwóch lat zgodność ze standardami uczciwości w firmie ankietowanego poprawiła się, czy pogorszyła. Na wyraźną poprawę wskazało tylko 27 proc. badanych z Polski. Także ten wynik wyraźnie odstaje od reszty krajów. W skali globalnej na wyraźną poprawę wskazało 49 proc. respondentów, w naszym regionie – 43 proc. Nasz tegoroczny wynik jest przy tym gorszy niż ten z 2022 r. (31 proc.).

– Czy pracownicy waszej firmy uczciwie wykonują swoją pracę? – zapytali też autorzy badania. Uzyskali 72 proc. potwierdzających odpowiedzi. Dwa lata temu było ich 82 proc.

Zdaniem autorów raportu kluczową rolę w kształtowaniu postaw etycznych pracowników odgrywają liderzy. Tymczasem czterech na dziesięciu badanych pracowników (42 proc.) przyznało, że standardy uczciwości w biznesie pogorszyły się ze względu na presję ze strony kierownictwa.

Na pytanie, czy pracownicy w badanej firmie mogą zgłaszać nieprawidłowości w pracy bez obawy o negatywne konsekwencje dla siebie, pozytywnie odpowiedziało 64 proc. respondentów, podczas gdy dwa lata temu było to 79 proc.

Czytaj więcej

Cezary Szymanek: Coraz więcej nieuczciwości w biznesie. Co mają z tym wspólnego Kaczyński i Ziobro?

Politycy demoralizują firmy

– To zaskakujące i dość przerażające wyniki. Ale przykład idzie z góry. Menedżerowie, członkowie kadr zarządzających i kierowniczych widzieli, co dzieje się w kraju. Jeśli na przykład w spółkach Skarbu Państwa nie zasługi, nie merytoryczne umiejętności, lecz powiązania polityczne czy rodzinne dawały gwarancje zatrudnienia i awansu, czego doświadczaliśmy przez ostatnie osiem lat, to była to szalenie destrukcyjna praktyka, która niestety przenosiła się również do prywatnych firm i w ogóle do życia codziennego – komentuje Łukasz Bernatowicz, prezes Związku Pracodawców Business Centre Club.

– Cwaniactwo zaczęło być trendy – mówi z kolei Marek Kowalski, przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich. – Rozliczamy PiS. I słusznie. Ale jeśli nie będziemy się przyglądać tym, którzy dzisiaj wchodzą do zarządów i kierownictw spółek Skarbu Państwa, to jutro poczują się bezkarni i będą robili to samo – przestrzega.

Takie wnioski płyną z raportu firmy EY opartego na Światowym Badaniu Uczciwości w Biznesie 2024, które ankieterzy agencji Ipsos przeprowadzili z kadrą kierowniczą i pracownikami dużych firm i instytucji. „Rzeczpospolita” poznała raport jako pierwsza.

Ginąca uczciwość polskiego biznesu

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Światłowodowe zyski Orange Polska dzielą analityków. Co planuje telekom?
Biznes
Subskrypcje i cyfryzacja wśród głównych trendów. Które firmy na tym zyskają?
Biznes
System kaucyjny oburza branżę odpadów. Ale inne zainteresowane firmy się cieszą
Biznes
Abonenci Orange płacą więcej, ale to nie wystarczyło. Jest decyzja zarządu
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Biznes
Dlaczego Wiz odrzucił ofertę Alphabetu wartą 23 mld dolarów?