ZUS wypłaca 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Ponad 0,5 miliarda złotych przelał w środę ZUS na konta rodziców i opiekunów w ramach świadczenia 800 plus. Dotyczy to osób, które otrzymują świadczenie wychowawcze 2. dnia każdego miesiąca.

Publikacja: 30.05.2024 21:00

ZUS wypłaca 800 plus na nowy okres świadczeniowy

Foto: Adobe Stock

Materiał partnera: ZUS

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się już 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.

„Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął wypłatę 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Pierwszy przelew ZUS na kwotę ponad pół miliarda złotych dotyczy osób, które będą otrzymywać pieniądze 2. dnia każdego miesiąca”, poinformował ZUS.

„W poniedziałek ZUS przeleje kolejne środki na konta rodziców i opiekunów. W pierwszych dniach czerwca, w ramach 800 plus, trafi do nich ponad 1 mld złotych”, dodał ZUS.

Terminy są bardzo ważne

Wnioski o świadczenie można składać za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS, bankowości elektronicznej, PUE ZUS, a także przez portal Emp@tia.

„Jeśli wniosek zostanie złożony w czerwcu, to wypłaty będzie można się spodziewać najpóźniej do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca. Dlatego warto pilnować terminów, by mieć zagwarantowaną ciągłość wypłaty, jak również nie stracić prawa do świadczenia. Jeśli rodzice czy opiekunowie spóźnią się i wniosek na nowy okres złożą po 30 czerwca, to nie otrzymają już wyrównania”, podkreśla Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

„Prawo do świadczenia będzie już tylko przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku, z wyjątkiem rodziców nowo narodzonych dzieci, którzy na złożenie dokumentów mają trzy miesiące od narodzenia dziecka” – dodaje ZUS.

Jak składać wnioski

Świadczenie wychowawcze otrzymasz na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat. Świadczenie 800 plus przysługuje niezależnie od twoich dochodów. Od 2022 r. wnioski o świadczenie wychowawcze przyjmuje ZUS. Wniosek możesz złożyć tylko elektronicznie.

Jeżeli nie wypełnisz prawidłowo wniosku, ZUS wezwie Cię do poprawienia wniosku w ciągu 14 dni. Jeśli nie złożysz wymaganych dokumentów, ZUS wezwie cię do ich dostarczenia i wyznaczy ci termin od 14 do 30 dni.

Wiadomość o tym, że musisz poprawić lub uzupełnić wniosek, otrzymasz też na adres mailowy oraz numer telefonu, który podałeś we wniosku. Jeśli nie poprawisz, nie uzupełnisz dokumentów w wyznaczonym terminie, ZUS nie rozpatrzy twojego wniosku.

Jeśli ZUS przyzna ci świadczenie wychowawcze, nie będzie wydawał decyzji. Informację w tej sprawie otrzymasz na swój profil na PUE ZUS, a także mailem na adres, który podasz we wniosku.

Materiał partnera: ZUS

Nowy okres rozliczeniowy w programie 800 plus rozpocznie się już 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2025 r. Rodzice, którzy chcą otrzymywać świadczenie, powinni złożyć wniosek.

Pozostało 93% artykułu
Biznes
WHO ostrzega przed podróbkami Ozempicu. Mogą być bardzo szkodliwe
Biznes
Zmiany w kaucjach pod dyktando odpadów. Posłanka PO forsuje zmiany
Biznes
Automatyzacja procesów biznesowych. Jak robią to największe polskie firmy?
Biznes
Polacy ruszają na wakacje. Ile chcą wydać? Dokąd pojadą?
Biznes
Co dziesiąta nowa firma w Polsce jest ukraińska
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży