Argentyna wspomaga emigrację Rosjan. Efekt turystyki ciążowej i działania mafii

Od napaści Rosji na Ukrainę do Argentyny uciekło 35 tysięcy Rosjan. W minionym roku dostali rekordowo dużo pozwoleń na pobyt. To dzięki „turystyce w ciążowej”. Kobiety, które urodziły w Argentynie dziecko, szybko dostają obywatelstwo dla całej rodziny i mogą swobodnie podróżować bez wiz do 170 krajów, w tym do UE, Wielkiej Brytanii i USA.

Publikacja: 09.03.2024 11:49

Prezydent Argentyny Javier Milei

Prezydent Argentyny Javier Milei

Foto: AFP

Według danych Krajowej Dyrekcji Migracji (DNM) Argentyny od 1 stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. do Argentyny przybyło łącznie 34,7 tys. Rosji, ustaliła gazeta RBK. Zezwolenie na pobyt stały otrzymało w tym czasie 5,1 tys. Rosjan. Najwięcej w IV kwartale, kiedy rosyjska wojna na Ukrainę przybrała na sile, a reżim ogłosił mobilizację. Dla porównania w 2020 r. do Argentyny wjechało 191 Rosji, w 2021 r. – 199.

Argentyński paszport oknem na świat Rosjan

Argentyna jest uważana w Rosji za jeden z najłatwiejszych kierunków migracyjnych ze względu na proste przepisy i procedury. Rosjanie mogą tam przebywać bez wizy do 90 dni w każdym okresie 180-dniowym. Turyści nie muszą opuszczać kraju, aby móc rozpocząć starania o zmianę statusu migracyjnego. Po złożeniu dokumentów osoba ubiegająca się o pobyt stały otrzymuje status tzw. precaria (hiszp. Residencia Precaria), czyli czasową zgodę na pobyt w Argentynie. Aktualizacja wymagana jest co dwa miesiące.

Czytaj więcej

Orlen nie otrzymał pozwu Gazpromu. Odsyła Rosjan do Sztokholmu

O obywatelstwo można starać się po dwóch latach pobytu w republice. I co najważniejsze dla rosyjskich emigrantów - matka dziecka urodzonego w Argentynie ma prawo do uproszczonej procedury uzyskania obywatelstwa: nie wymaga się tu dwóch lat zamieszkiwania.

A paszport argentyński otwiera przed Rosjanami świat. Mogą podróżować tam, gdzie granice zamknęła im wojna Kremla. Umożliwia podróżowanie bez wiz do 170 krajów, w tym do Unii, Wielkiej Brytanii, Japonii i Nowej Zelandii. Do tego wizę do Stanów Zjednoczonych Rosjanin z argentyńskim paszportem dostaje od razu na 10 lat.

Od wojny rozkwitła więc „turystyka ciążowa”. W 2022 roku do republiki przyjechało 10,5 tys. ciężarnych Rosjanek. Dopiero w 2023 r. Buenos Aires zorientowało się w tym procederze i wzmocniło kontrolę graniczną. W lutym sześciu ciężarnym Rosjankom służby graniczne odmówiły wjazdu do Argentyny, ponieważ nie potrafiły uzasadnić celu podróży (w tym czasie samolotem Ethiopian Airlines do Argentyny przyleciały 33 obywatelki Rosji w późnej, czyli dobrze widocznej ciąży). Kobiety nie zostały jednak wydalone. Pozostały w Argentynie i przez sąd dostały pozwolenie na wjazd.

Sprawą zainteresował się DNM. Po rozmowach z 350 ciężarnymi Rosjankami ustalono, że rosyjskie mafie oferują obywatelkom federacji płatny pakiet usług, które ułatwiają otrzymanie obywatelstwa argentyńskiego po urodzeniu dziecka. Kobiety po otrzymaniu obywatelstwa zazwyczaj opuszczaj Argentynę, wykonując zadania mafiozów. Argentyńskie służby zaczęły więc masowe kontrole wydanych paszportów i całej rosyjskiej emigracji od 2022 r. Republika zaczęła zawieszać i cofać zezwolenia na pobyt dla Rosjan, którzy otrzymali je w związku z urodzeniem dziecka, ale nie pozostali w kraju.

Biały Dom sprawdza rosyjskich emigrantów

Argentyńska gazeta La Nacion napisała, że o zajęcie się sprawą Rosjan wystąpiły Stany Zjednoczone. Jak wynika z publikacji, Departament Bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych (DHS) zwrócił się do Buenos Aires o informacje na temat wyników śledztwa w sprawie masowych przyjazdów do kraju kobiet w ciąży, aby poznać ich prawdziwe motywy.

Czytaj więcej

Szwajcaria przekaże rosyjskie aktywa Ukrainie. To 8 mld dolarów

Pod naciskiem Białego Domu, w czerwcu 2023 roku DNM zaktualizowało przepisy migracyjne dla Rosjan: konieczne stało się wykazanie 24 tys. dolarów dochodu rocznie na każdego członka rodziny i np. czteroosobowa rodzina musiała wpłacić na argentyńskie konto bankowe około 100 tys. dolarów. To nie były kwoty szokujące dla Rosjan, bo do Argentyny uciekali majętni obywatele federacji.

Jednak w praktyce spełnienie tych warunków stało się niemożliwe. Żaden bank w Argentynie nie otworzyłby rachunku dla rosyjskiego nierezydenta. Po proteście Rosjan pod budynkiem DNM żądania uległy zmianie. W październiku 2023 roku resort opublikował nowe zasady, które weszły w życie w listopadzie: małżeństwo musi trzymać na koncie około 2 tys. dolarów miesięcznie.

Rosjanka Maria, będąc w ciąży, przeprowadziła się z Moskwy do Buenos Aires w lipcu 2023 r. W rozmowie z RBK zauważyła, że ​​w ostatnim czasie zaostrzyło się podejście do osób ubiegających się o zezwolenie na pobyt i pobyt stały. „O ile wcześniej zezwolenie na pobyt w kategorii „rentier” wydawane było bez żadnych „ale”, dziś niezwykle trudno jest je uzyskać. Kandydaci do tej kategorii pozywają nawet władze. Uzyskanie wizy studenckiej również stało się trudniejsze. Lista wymagań dla instytucji i programów edukacyjnych została rozszerzona – powiedziała Maria. Jedyną drogą była ciąża. Po urodzeniu dziecka Maria i jej mąż otrzymali w ciągu miesiąca dokument tożsamości (DNI) ze statusem rezydenta.

Nowy prezydent Argentyny, stare zasady

Po tym, jak libertarianin Javier Miley został nowym prezydentem Argentyny w grudniu 2023 r., władze rozpoczęły program ekonomicznej „terapii szokowej”. Minister gospodarki Luis Caputo zapowiedział 50-procentową dewaluację peso w stosunku do dolara w celu pobudzenia eksporterów i zmniejszenia rządowych dotacji na energię i transport.

Publikacja La Nacion w artykule na temat adaptacji rosyjskich emigrantów w Argentynie jako główne wyzwania dla nich wymienia się niepewny status migracyjny i przeszkody w otwarciu rachunku bankowego. W artykule przedstawiono historie Rosjan, którym udało się rozpocząć biznes w stolicy Argentyny – otwierając salony kosmetyczne i kawiarnie. Dziennikarze La Nacion zauważają, że „po dwóch latach współistnienie z Rosjanami w Buenos Aires staje się rzeczywistością”.

Nowe władze na razie nie planują zasadniczych zmian w polityce migracyjnej. Miley, który otwarcie wypowiedział się przeciwko jakimkolwiek kontaktom z Rosją, wierzy, że otwarte granice i migracja mogą przynieść korzyści gospodarkom krajowym, jeśli będą przestrzegane zasady wolnego rynku. W szczególności, jego zdaniem, należy priorytetowo traktować migrantów należących do wykwalifikowanej siły roboczej. A Rosjanie, którzy uciekli do Argentyny, mają w większości wyższe wykształcenie.

Według danych Krajowej Dyrekcji Migracji (DNM) Argentyny od 1 stycznia 2022 r. do czerwca 2023 r. do Argentyny przybyło łącznie 34,7 tys. Rosji, ustaliła gazeta RBK. Zezwolenie na pobyt stały otrzymało w tym czasie 5,1 tys. Rosjan. Najwięcej w IV kwartale, kiedy rosyjska wojna na Ukrainę przybrała na sile, a reżim ogłosił mobilizację. Dla porównania w 2020 r. do Argentyny wjechało 191 Rosji, w 2021 r. – 199.

Argentyński paszport oknem na świat Rosjan

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Krzysztof Gawkowski: Nikt nie powinien mieć TikToka na urządzeniu służbowym
Biznes
Alphabet wypłaci pierwszą w historii firmy dywidendę
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika