Dobry rok grupy Leonardo. Firma stawia na kosmiczne technologie

Leonardo, włoska grupa lotnicza i przemysłu obronnego osiągnęła w 2023 r,. wyniki lepsze w zakresie zamówień, przepływów gotówki i zmniejszenia długu.

Publikacja: 03.03.2024 14:11

Dobry rok grupy Leonardo. Firma stawia na kosmiczne technologie

Foto: materiały prasowe

Włosi zwiększyli roczne obroty o 3,9 proc. do 15,3 mld euro dzięki wkładowi wszystkich działów, zysk operacyjny EBITDA o 5,8 proc. do 1,29 mld, przepływ wolnej gotówki o 17,8 proc. do 635 mln, zmniejszyli zadłużenie netto o 23 proc. do 2,32 mld. Portfel zamówień zwiększył się o 3,8 proc. do 17,9 mld euro dzięki popytowi w Europie na elektronikę i zamówieniu przez Polskę 32 wielozadaniowych śmigłowców wojskowych AW149. Sama grupa spodziewała się zamówień za ok. 17 mld euro.

Prezes Roberto Cingolani podkreślił po przedstawieniu bilansu, że „podstawą tych pozytywnych wyników rocznych była skuteczność handlowa różnych specjalności, elastyczność finansowa, dyscyplina kosztów i polityka inwestycyjna”. W sektorze obrony grupa z Rzymu zajmuje prowadzi politykę otwartych drzwi dla europejskiego sojuszu poprzez tworzenie spółek j. v. — odpowiedział na pytania analityków.

Czytaj więcej

Skrzydlaty włoski przemysł namawia w Warszawie do współpracy

Leonardo ogłosi 12 marca nową strategię, która będzie nadal skupiać się na sojuszach z innymi firmami sprzętu wojskowego w Europie, kierować tę grupę bardziej w stronę technik kosmicznych uważanych coraz bardziej za kluczowe dla obrony i bezpieczeństwa oraz mającej nadać grupie charakter firmy korzystającej w większym stopniu z nowych technologii.

Prezes Cingolani poinformował, że jego grupa rozmawia z niemiecką Hensoldt o zawiązaniu spółki j. v. i ma nadzieję, że będzie miał „coś do ogłoszenia” w najbliższych miesiącach — Wznawiamy teraz analizę spółki j. v. Rozmawiamy z nowym kierownictwem Hensoldta o tym, co możemy robić razem — cytuje go Reuter.

Leonardo jest udziałowcem w niemieckim rynku czujników wojskowych, obok rządu federalnego, który ma w tym udział 25 proc. Przyszły prezes niemieckiej grupy Oliver Dörre spotkał się już w Rzymie z Cingolanim, istnieje też lista możliwych projektów współpracy obu firm, „ale nie ma jeszcze konkretnych planów dotyczących spółki” — podała osoba z działu prasowego Hensoldta.

Biznes
Grecja rozdaje pieniądze urlopowiczom, którzy stracili wakacje przez pożary
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Biznes
Nowy pomysł Poczty Polskiej rozwścieczył pracowników. Myśleli, że to żart
Biznes
Sztuczna inteligencja sprzedaje samochody
Biznes
Polski rynek pracy nie tylko dla Polaków
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Biznes
Rząd Węgier zachęca biznes do współpracy z Rosją