Na ESG i AI nie ma miejsca. Dyrektorzy finansowi mają większe zmartwienia

Dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi koncentrują się na bieżących ryzykach podatkowych i prawnych. Na ESG i sztuczną inteligencję na razie miejsca nie ma.

Publikacja: 12.01.2024 03:00

Na ESG i AI nie ma miejsca. Dyrektorzy finansowi mają większe zmartwienia

Foto: Adobe Stock

Aspekty podatkowe zajęły czołowe miejsce pod względem ryzyk, które wzrosły. Na kolejnych miejscach plasują się obszary regulacyjne i finansowe, a listę zamyka technologia, rozumiana jako brak odpowiednich nakładów na rozwój systemów niezbędnych do dostosowania się do zmieniającej się sytuacji prawno-biznesowej – wynika z najnowszego badania EY.

ESG na końcu listy

W trzech pierwszych kwartałach 2023 r. przyjęto w Polsce 25,6 tys. stron maszynopisu aktów prawnych najwyższego rzędu. To wzrost o 19 proc. rok do roku – wynika z szacunków firmy Grant Thornton. Gdyby przedsiębiorca chciał poznać wszystkie nowe akty prawne, to miałby do przeczytania 137 stron każdego dnia roboczego. Musiałby poświęcić na tę czynność ponad cztery i pół godziny dziennie.

Gros zmian legislacyjnych dotyczy wprost biznesu i kwestii finansowych. Nic więc dziwnego, że dyrektorzy finansowi oraz główni księgowi w Polsce są przytłoczeni zmianami legislacyjnymi. W efekcie skupiają się przede wszystkim na bieżących działaniach i rzadko wybiegają w przyszłość dłużej niż o rok.

– Długofalowo może to przynieść szereg negatywnych konsekwencji, w szczególności w aspekcie związanym z rozwojem technologicznym w obszarze podatkowym – uważa Zbigniew Deptuła, szef zespołu sprawozdawczości podatkowej EY Polska. Wskazuje, że nie chodzi jedynie o adaptację najnowszych innowacji, ale generalnie o przestawienie się na cyfrowy model biznesowy. Przykładem jest Krajowy System e-Faktur, na który pomimo coraz mocniej zbliżającego się terminu wiele firm jest wciąż nieprzygotowanych.

Czytaj więcej

MŚP ze strachem wchodzi w nowy rok. Czego boi się najbardziej?

Menedżerowie są zgodni, że obszar compliance (zapewnienie zgodności) był, jest i będzie ich kluczowym wyzwaniem. W perspektywie nadchodzących 12 miesięcy na aspekt zapewnienia zgodności rozliczeń podatkowych wskazało 40 proc. ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazło się wprowadzenie KSeF (33 proc.) oraz dostosowywanie się do gwałtownych zmian legislacyjnych (31 proc).

Co ciekawe, jedną z końcowych lokat zajęło raportowanie ESG. Zdaniem ekspertów stanowi to potwierdzenie, że ponadroczny horyzont mocno obniża znaczenie danego tematu wśród osób odpowiedzialnych za nadzór nad aspektami finansowymi w firmach.

To niepokojące wnioski, bo ESG powinno być na stałe wpisane w długofalowe strategie przedsiębiorstw, a zmiany prawne, które wydają się odległe, de facto już wkrótce zaczną obowiązywać i dotyczyć będą coraz większej grupy firm. Mowa przede wszystkim o dyrektywie CSRD. Pod obecnie obowiązujące regulacje podlega 12 tys. unijnych przedsiębiorstw, a w przypadku CSRD będzie to aż 40–50 tys. firm, w tym około 4 tys. z Polski. Pierwsze podmioty zostaną zobowiązane do raportowania na podstawie CSRD już w 2025 r.

AI: teoria i praktyka

O korzyściach płynących ze sztucznej inteligencji mówi się bardzo dużo. Z najnowszych prognoz Accenture wynika, że AI może przyczynić się do wytworzenia globalnych przychodów na poziomie 6–8 bln dolarów, optymalizując niemal połowę czasu pracy i zwiększając wydajność w 900 zawodach. W ujęciu globalnym aż 95 proc. menedżerów uważa, że AI skłoni przedsiębiorstwa do modernizacji systemów IT.

Zapewne w najbliższych latach biznes w Polsce będzie coraz mocniej stawiał na sztuczną inteligencję, ale na razie nie jest ona priorytetem. Z badania EY wynika że wprowadzenie narzędzi opartych na AI znalazło się na trzecim miejscu wśród rozwiązań zwiększających efektywność, które badani planują zaimplementować w swoich firmach w ciągu najbliższych 12 miesięcy. Więcej wskazań uzyskał system elektronicznego obiegu dokumentów oraz narzędzie do wystawiania faktur, zintegrowane z systemem finansowo-księgowym.

Co ciekawe, w polskich firmach to właśnie w obszarze AI widać największy rozdźwięk pomiędzy dyrektorami finansowymi a głównymi księgowymi. Gdyby decydowali ci pierwsi, to implementacja technologii opartej na AI awansowałaby w zestawieniu na drugie miejsce i niemal zrównałaby się z pierwszym wskazaniem, czyli inwestycjami w system elektronicznego obiegu dokumentów. Natomiast gdyby decyzja leżała wyłącznie w gestii głównych księgowych, sztuczna inteligencja spadłaby w zestawieniu aż o pięć oczek – na ósmą pozycję. Ten rozdźwięk po części zapewne wynika z tego, że główni księgowi muszą się mierzyć przede wszystkim z bieżącymi wyzwaniami, a dyrektorzy finansowi patrzą też przez pryzmat długofalowych strategii realizowanych przez ich przedsiębiorstwa.

Wykorzystanie AI, przynajmniej na poziomie podstawowych i powtarzalnych prac, jest niezbędne, biorąc pod uwagę rosnące koszty (też wynagrodzeń) oraz efektywność wykonywanych czynności. Nie brak obaw, że AI zabierze prace sporej grupie osób. Jednocześnie jest jednak szansa, że dzięki technologii powstaną nowe miejsca pracy. Dopiero czas pokaże, jak rzeczywiście będzie wyglądał ten bilans.

Aspekty podatkowe zajęły czołowe miejsce pod względem ryzyk, które wzrosły. Na kolejnych miejscach plasują się obszary regulacyjne i finansowe, a listę zamyka technologia, rozumiana jako brak odpowiednich nakładów na rozwój systemów niezbędnych do dostosowania się do zmieniającej się sytuacji prawno-biznesowej – wynika z najnowszego badania EY.

ESG na końcu listy

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Jeden diament odmieni los zadłużonego mieszkańca Indii
Biznes
Unikalna kolekcja autografów sprzedana za 78 tys. funtów. Najdroższy Mao Zedong
Biznes
Japończycy kontra turyści. Ceny w restauracjach różne dla miejscowych i gości
Biznes
Wymiany aktywami nie będzie. Bruksela zabrania transakcji z Rosjanami
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Biznes
Bernard Arnault stracił w 2024 r. więcej niż jakikolwiek miliarder