Poseł PSL: Za darmowe autostrady zapłacą wszyscy Polacy

- Byłem, spotkałem się z kolegami z Koalicji Obywatelskiej, byłem w siedzibie PO. Bardzo dobra rozmowa, merytoryczna, m.in. dot. mrożenia cen dla przedsiębiorców – powiedział w radiu Zet poseł PSL Krzysztof Hetman, który typowany jest na ministra rozwoju.

Publikacja: 07.12.2023 09:42

Poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman podczas uroczystości wręczenia nowym posłom Sejmu X kadencji z

Poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman podczas uroczystości wręczenia nowym posłom Sejmu X kadencji zaświadczeń o wyborze

Foto: PAP/Marcin Obara

Na pytanie czy faktycznie może zostać ministrem rozwoju Poseł Hetman odpowiedział: Nie zaprzeczam, że jest taka możliwość.

Dlaczego ceny prądu będą zamrożone tylko na pół roku?

- Chciałbym uspokoić przedsiębiorców, także właścicieli gospodarstw rolnych, producentów. Zapowiada, że ich też będzie dotyczyło mrożenie cen. - Chcemy pokazać Polakom perspektywę, jak możemy obniżyć rachunki. To nie jest kwestia tylko mrożenia cen. Nie da się do końca świata i jeden dzień dłużej mrozić tych cen. Trzeba spowodować, by ceny były akceptowalne, a rachunki zaczęły spadać – powiedział poseł PSL. Polityk tłumaczy, że do zamrożenia cen prądu na pół roku budżet państwa musi dołożyć ok. 15 mld złotych, a źródłem finansowania będzie Orlen. Ile zapłacimy za prąd w przyszłym roku? Krzysztof Hetman zapewnia, że „nasze rachunki będą na tym poziomie, które mamy dziś”.

Czytaj więcej

Dlaczego ceny prądu nie są mrożone na rok? "Może się okazać, że nie ma pieniędzy"

Pytany o to, co jest powodem błędów w zapisach dot. wiatraków, poseł ludowców odpowiedział, że „chyba zawiódł trochę brak doświadczenia i ogromna chęć, żeby już coś zrobić”. - Wszyscy mówiliśmy, że trzeba odblokować OZE i chcielibyśmy już zacząć spełniać nasze obietnice. Nie mamy zbyt wielu formalnych możliwości, by zacząć realizować nasz program poza formami poselskimi – powiedział Hetman. - My byśmy na pewno w PSL bardzo dokładnie przeczytali ten projekt, zwrócilibyśmy uwagę na to, że zapis o 300 metrach jest absolutnie nieakceptowalny - dodał.

Darmowe autostrady w Polsce?

Według posła PSL, gdyby autostrady w Polsce miały być darmowe, to musieliby za nie płacić w podatkach wszyscy Polacy, nawet ci, którzy z nich nie korzystają. - Trzeba byłoby to bardzo dokładnie przeanalizować. Musiałbym zobaczyć, jaki jest koszt dla każdego Polaka – dodał.

Krzysztof hetman zapowiedział też, że poprze ustawę o związkach partnerskich. Pytany o Ministerstwo Równości, które ma według mediów powstać, polityk PSL przyznaje, że wczoraj usłyszał o tym pierwszy raz. - Ministerstwo Pracy, Polityki Społecznej czy Rodziny musi oczywiście zostać – uważa Hetman i dodaje: - To, że mamy dziś problem z równością – tak, ale czy to wymaga aż ministerstwa… zastanowiłbym się.

Soboń w zarządzie NBP

Zapytany o posła Artura Sobonia, byłego wiceministra finansów, którego prezydent powołał do rady nadzorczej NBP, Krzysztof Hetman stwierdził, że „pan minister Soboń zdobył bardzo duże doświadczenie w ciągu 8 lat”. - Trudno zliczyć resorty, w których pracował. Mam nadzieję, że tę wiedzę dobrze spożytkuje w NBP, bo tam z pewnością jest potrzebne trzeźwe spojrzenie na sprawy polityki monetarnej i finansowej – dodał.

Czytaj więcej

Minister rządu PiS znalazł bezpieczną posadę w NBP

Poseł PSL przyznaje, że zna się z posłem PiS i nie może powiedzieć, że go nie lubi. - Nie będę krytykował pana ministra tylko dlatego, że jest politykiem i tylko dlatego, że reprezentuje środowisko polityczne, z którym fundamentalnie się nie zgadzam w większości spraw – mówi Krzysztof Hetman.

Na pytanie czy faktycznie może zostać ministrem rozwoju Poseł Hetman odpowiedział: Nie zaprzeczam, że jest taka możliwość.

Dlaczego ceny prądu będą zamrożone tylko na pół roku?

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Unia przyjęła 13. pakiet sankcji. Kreml jest oburzony, nazywa to „bezprawiem”
Materiał Promocyjny
Dlaczego warto mieć samochód w nowej firmie?
https://autosalon.moto.rp.pl/artykul/nowy-samochod-w-nowej-firmie
Biznes
Wojna w Ukrainie postawiła polską zbrojeniówkę na baczność
Biznes
Polska to kluczowy hub start-upów z Ukrainy
Biznes
Tak wojna w Ukrainie uderzyła w polskie firmy
Biznes
Rośnie popyt na samochody używane, a dilerzy biją rekordy sprzedaży