Jak podaje agencja Interfax, prokuratura generalna Rosji uzasadniała swoją decyzję o wycofaniu z sądu wniosku o zajęciu niemieckiego majątku „dodatkową weryfikacją szczególnych okoliczności wskazujących na możliwość ochrony interesów państwa innymi środkami prawnymi”.
Cztery cementownie uratowane
Prokurator oświadczył przed sądem, że odstąpił od żądań, a sędzia podjął decyzję o całkowitym umorzeniu postępowania w tej sprawie. Dzisiejsza decyzja Sądu Arbitrażowego zapadła dzień po wystąpieniu Putina na Wschodnim Forum Ekonomicznym. Zapewnił on, że w Rosji nie będzie żadnej nacjonalizacji prywatnego majątku.
Czytaj więcej
Rosjanie na razie nie mają planów przejmowania majątku zagranicznych firm. A Danone i Carlsberg "musiały zostać ukarane". Sam Władimir Putin zapewnia, że Rosja jest przyjaźnie nastawiona do zagranicznych firm.
„Organy ścigania mają prawo ocenić, co dzieje się w gospodarce w konkretnych przypadkach. Nie ma to jednak związku z żadnymi decyzjami dotyczącymi deprywatyzacji. Nikomu nie będą się śnić koszmary, ale każdy musi przestrzegać prawa Federacji Rosyjskiej” – powiedział.
8 sierpnia Sąd Arbitrażowy w Moskwie uwzględnił środki tymczasowe w pozwie prokuratury generalnej, która wniosła o przejęcie udziałów w spółkach HeidelbergCement Rus LLC, Raw Materials Company JSC, Tsesla Shale Cement Plant i Gurovo-Beton JSC na rzecz rosyjskiego skarbu państwa.