Nowe warunki aukcji 5G. Coś za coś

Państwo ma nowe propozycje dla firm czekających na start licytacji cennego pasma C. Dostaną go więcej, ale i mniej czasu na eliminację sprzętu dostawców wysokiego ryzyka.

Publikacja: 07.04.2023 03:00

Nowe warunki aukcji 5G. Coś za coś

Foto: Adobe Stock

Po ponad trzech miesiącach od ogłoszenia i ponad dwóch od zakończenia pierwszych konsultacji aukcji 5G Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił start drugiej rundy konsultacji tej procedury.

Drugie konsultacje aukcji 5G (aukcja częstotliwości z zakresu 3,4–3,8 GHz, inaczej pasmo C) potrwają do 12 maja. Oznaczają, że dokumentacja aukcji 5G różni się od pierwotnej w istotny sposób.

Warto wskazać, że ogłoszenie drugich konsultacji nie jest zaskoczeniem. To, że są przewidywane, wiadomo było praktycznie od ogłoszenia pierwszych, co miało miejsce 20 grudnia 2022 r. Taką ewentualność brał pod uwagę sam prezes UKE, Jacek Oko.

Jest jednak jedno „ale”. Prezes UKE, przedstawiając w grudniu harmonogram działań wokół aukcji, wskazał, że będzie potrzebował dwa tygodnie na analizy stanowisk, a potem być może 45 dni na drugie konsultacje i analizy. Te drugie konsultacje powinny być więc ogłoszone w drugiej połowie lutego. Szefowi UKE zeszło się dłużej. Nieaktualny jest i termin przyznania rezerwacji pasma zwycięzcom aukcji. W grudniu Jacek Oko zapowiadał to na sierpień br. Dziś mówi o czwartym kwartale.

Czytaj więcej

Postulaty KPRM do aukcji 5G w ogniu krytyki

Z czego wynika opóźnienie? – Dłużej niż planowaliśmy trwały dyskusje i uzgodnienia dotyczące warunków zapisanych w dokumentacji, także z zewnętrznymi podmiotami – mówi Witold Tomaszewski, p.o. rzecznika UKE.

Najprawdopodobniej chodzi o to, że nowe warunki cyberbezpieczeństwa dla uczestników aukcji 5G podlegały akceptacji przez złożone z członków rządu i szefów służb Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa. Jak napisał na blogu prezes UKE, ciało to wydało decyzję 24 marca.

Czym różnią się więc warunki aukcji 5G poddawane teraz konsultacjom od tych z pierwszych konsultacji?

Cztery bloki wystawione na aukcję będą większe. Obejmują nie 80 MHz, ale – jak postulowali operatorzy – po 100 MHz każdy. Prezes UKE uważa, że to jedna z trzech istotnych zmian. – Przychyliliśmy się do stanowisk operatorów i zdecydowaliśmy się na rozszerzenie czterech oferowanych bloków z 80 do 100 MHz, sieci prywatne z bloku „0” przesuwając – z korzyścią także i dla nich – do innego zakresu. Co ważne, pomimo że każdy z operatorów ma szansę otrzymać do swojej dyspozycji więcej pasma, to nie zmieniła się cena wywoławcza za blok: cały czas wynosi 450 mln zł. Liczymy na to, że operatorzy tę korzyść przełożą na budowę jeszcze lepszej jakości sieci dla klientów – napisał na blogu.

Drugą, istotną zmianą jest modyfikacja zobowiązań pokrycia terytorium kraju sygnałem sieci 5G w paśmie C. Telekomy nie będą musiały objąć zasięgiem całości. – Przychyliliśmy się do obiektywnych uwag, które napłynęły w procesie konsultacji. Z tego względu wskazaliśmy listę gmin z pasa granicznego na północy i wschodzie kraju, stanowiących obszar około 5 proc. Polski, które nie zostały objęte zobowiązaniem terytorialnym – informuje Oko.

Jako trzecią istotną zmianę Oko wymienia nowe zapisy nt. cyberbezpieczeństwa. – Z siedmiu do pięciu lat skrócono okres, w którym operator będzie musiał usunąć ze swojej sieci sprzęt od producenta uznanego za dostawcę wysokiego ryzyka – wskazuje szef UKE.

Formalnie w Polsce nie wskazano nadal dostawców wysokiego ryzyka, ale w powszechnym rozumieniu czeka to firmy z Chin.

– Operator będzie musiał to robić proporcjonalnie z upływem czasu, a w przypadku krytycznych elementów sieci będzie musiał zrobić to już w pierwszym roku – informuje prezes UKE.

Wyglądać to może na zaostrzenie warunków w duchu rekomendacji Rady ds. Cyfryzacji, działającej przy KPRM. Tyle że Rada stosowną uchwałę podjęła 29 marca, a warunki w aukcji wcześniej – 24 marca – zaakceptowało Kolegium ds. Cyberbezpieczeństwa.

Po ponad trzech miesiącach od ogłoszenia i ponad dwóch od zakończenia pierwszych konsultacji aukcji 5G Urząd Komunikacji Elektronicznej ogłosił start drugiej rundy konsultacji tej procedury.

Drugie konsultacje aukcji 5G (aukcja częstotliwości z zakresu 3,4–3,8 GHz, inaczej pasmo C) potrwają do 12 maja. Oznaczają, że dokumentacja aukcji 5G różni się od pierwotnej w istotny sposób.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Wielkie firmy zawierają sojusz kaucyjny. Wnioski do KE i UOKiK
Biznes
KGHM zaktualizuje strategię i planowane inwestycje
Biznes
Rośnie znaczenie dobrostanu pracownika
Materiał partnera
Handel z drugiej ręki napędza e-commerce
Materiał partnera
TOGETAIR 2024: drogi do ocalenia Ziemi