Najgorszy kwartał fuzji i przejęć od ponad dekady. Gorszy rok debiutów

Wartość fuzji i przejęć aktywów zmalała w I kwartale do najmniejszej od ponad dekady, firmy wyhamowały z debiutami giełdowymi. Przyczyn jest kilka: rosnące stopy procentowe, duża inflacja, niedawny kryzys sektora bankowego, obawy o recesję - ocenia firma Dealogic

Publikacja: 02.04.2023 18:17

Nowy Jork

Nowy Jork

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Wartość operacji fuzji i kupna aktywów na świecie zmalała w I kwartale o 48 proc. do 575,1 mld dolarów - podała platforma rynków finansowych oferująca zintegrowane treści, analizy i technologie za pośrednictwem usług dla firm finansowych, Dealogic z centralą w Londynie i regionalnymi biurami w 8 miastach świata, najbliżej nas w Budapeszcie. W USA nastąpił spadek o 44 proc. do 282,7 mld, w Azji-Pacyfiku o 29 proc. do 176,1 mld, a w Europie o 70 proc. do 81,87 mld,

— W I kwartale doszło do nadzwyczajnego rozchwiania i niepewności spodziewanego poziomu dla całego roku. I to miało wpływ na pewne decyzje o odraczaniu operacji — powiedział Anu Aiyengar, szef działu fuzji i przejęć (M&A) na świecie w banku JP Morgan Chase. — Dobrze funkcjonujący rynek finansowy ma zasadnicze znaczenie dla operacji M&A. Chwiejność rynku była wyraźnym wyzwaniem i zaważyła na wielkości transakcji w kwartale — ocenił z kolei Brian Haufrect, szef działu M&A obu Ameryk w banku Goldman Sachs Group.

- Pierwszy kwartał przebiegł tak, jak myśleliśmy, poza kryzysem bankowym, który jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebowaliśmy — stwierdził Damien Zoubek, jeden z 2 szefów amerykańskiego działu M&A w Freshfields Bruckhaus Deringer, kancelarii prawnej w Londynie.

Czytaj więcej

Inflacja we Francji zmalała, Wielka Brytania uniknęła recesji

Kryzys sektora zaczął się w marcu w Stanach z powodu Silicon Valley Bank i doszedł do Europy, gdzie rząd Szwajcarii zorganizował sprzedaż Credit Suisse bankowi UBS. To wstrząsnęło rynkami i zatrzymało realizacje wielu operacji. Gdy zabrakło możliwości sfinansowania ich długiem, firmy private equity musiały dokonać znacznych odpisów swego majątku na takie umowy. Łączna liczba umów o wartości ponad 10 mld dolarów zmalała bardzo w porównaniu z 2022 r., bo zniknęła chęć na duże strategiczne związki firm, gdy zwiększyła się niepewność w skali makro i uległy zaostrzeniu przepisy antykartelowe.

Dużymi transakcjami w kwartale były kupno przez Pfizera za 43 mld dolarow Seagen, firmy biotechologii zajmującej się nowotworami, za 12,5 mld dolarów producenta oprogramowania Qualtrics Int'l od konsorcjum z Salt Lake oraz za 10,6 mld dolarów CVS Heatth Corp, dostawcy podstawowych usług w zakresie ochrony zdrowia od Oak Street Health.

- Kupujący z zasobnym portfelem będą w stanie pożyczyć pieniądze na zakupy. Nie spodziewam, się, by czekała nas epoka lodowcowa w tym względzie — stwierdził Adam Emmerich, partner kancelarii Wachtell, Lipton, Rosen & Katz. Podobnym optymistą jest Kevin Brunner, szef działu M&A w Bank of America. Zwrócił uwagę, że niektóre duże firmy wykorzystują spadek wycen, aby przymilać się i składać wrogie oferty kupna.

Niższe wyceny rynkowe są też okazją dla największych aktywnych inwestorów do rozpoczynania nowych batalii, a organizatorzy takich transakcji przewidują zwiększenie zakresu operacji fuzji i przejęć w najbliższych kwartałach. Rynki finansowania inwestycji były dość jasnym punktem w I kwartale, bo firmy były w stanie dostosować finansowanie do transakcji i przelicytować dużych konkurentów na niektórych ważnych aukcjach..

Może jednak upłynąć pewien czas, zanim podstawowe dane rynku staną się znów korzystne do zawierania takich transakcji — uwaga Jim Langstron z kancelarii Cleary Gottlieb Steen & Hamilton. — Naciski inflacyjne nie maleją tak szybko, jak ludzie oczekiwaliby. Panuje jeszcze dużo napięć geopolitycznych, a pod wieloma względami zakłócenie rynków finansowych nasila się — uważa.

Skromne perspektywy debiutów

Mimo poprawy w pozyskiwaniu funduszy i ożywienia transakcji pakietowych (obrotu dużymi partiami papierów wartościowych), dotychczasowa wartość debiutów giełdowych (IPO) była najmniejsza od 2019 r. Z tej emisji akcji pozyskano dotąd zaledwie 26 mld dolarów — ocenia Dealogic Słabe dotąd debiuty, w tym niemieckiego dostawcy usług hotelarskich (hostingowych) IONOS wraz z wyprzedażą akcji wywołaną upadkiem banku z Doliny Krzemowej zmusiły kilka firm do odroczenia planów wejścia na giełdę.

W Stanach wielkość IPO skoczyła w I kwartale o 50 proc. wobec IV kwartału 2022, ale była nadal o 11 proc. mniejsza niż rok wcześniej. W lutym doszło do pewnego ożywienia, z udanymi debiutami firmy od energii słonecznej Nextracker i chińskiego producenta czujników Hesai Group.

Doradcy z zakresu kapitału akcyjnego są optymistami i liczą na pojawienie się ożywienia w drugiej połowie roku. — Patrząc realnie, bierzemy minione półrocze za punkt startu dla rynku debiutów — stwierdził Keith Canton z JP Morgan Chase. Duże oczekiwania dotyczą debiutów firm energetycznych. Umowy transgraniczne, np. IPO brytyjskiego producenta czipów Arm z Softabank Group, mogą zwiększać wartość rynku w USA w 20123 r.

Zdaniem bankierów inwestycyjnych, rozchwianie rynków w Europie zaszkodzi takim operacjom. — To co zdarzyło się bankom, zwiększyło wahania na rynkach kapitału akcyjnego. Znowu zgasł entuzjazm, ale będą jakieś debiuty do lata. Wiele zależy od pojedynczych firm — uważa Andreas Berntorff, szef działu na EMEA w BNP Paribas. Np. niemiecki bank OLB wspierany przez Apollo Global Management i szwajcarską Galderma zawiesił plany o IPO z powodu obecnych warunków na rynku.

Niektórzy liczą jednak na poprawę nastrojów, zanim pojawi się niwa fala operacji. Niemiecka firma gier losowych Lottomatica związana z Apollo i włoskim producentem mebli Italian Design Brands chce dopiąć planu wejścia na giełdę w II kwartale. Liczy na pozyskanie ponad 400 mln euro z nowych akcji.

Bliski Wschód był kolejnym jasnym punktem, gdy kilka znanych firm, m.in. Abraj Energy z Omanu i Adnoc Gas z Emiratów weszło na giełdę. — Regionu Zatoki nie dotyczyła dotąd nerwowość europejskich rynków, spodziewamy się więc, że IPO będą ogłaszane w Arabii Saudyjskiej i w Emiratach — stwierdził Chris Laing, któremu podlega nadzór w tej dziedzinie nad EMEA w banku HSBC.

Sprzedaż nowych akcji w Azji-Pacyfiku zmalała dotąd o 19 proc., ale ten region może szybko nadrobić to i dojść do połowy działalności rynków kapitału akcyjnego, także gdy Japan Post Bank sprzeda swój udział za 9 mld dolarow,

Wartość operacji fuzji i kupna aktywów na świecie zmalała w I kwartale o 48 proc. do 575,1 mld dolarów - podała platforma rynków finansowych oferująca zintegrowane treści, analizy i technologie za pośrednictwem usług dla firm finansowych, Dealogic z centralą w Londynie i regionalnymi biurami w 8 miastach świata, najbliżej nas w Budapeszcie. W USA nastąpił spadek o 44 proc. do 282,7 mld, w Azji-Pacyfiku o 29 proc. do 176,1 mld, a w Europie o 70 proc. do 81,87 mld,

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Ludzie Izery. Joanna Podkowa
Materiał Promocyjny
Nowe finansowanie dla transportu miejskiego w Polsce Wschodniej
Biznes
Ludzie Izery. Paweł Sojka
Biznes
Ludzie Izery. Małgorzata Wojtala
Biznes
Ludzie Izery. Piotr Dominik
Materiał Promocyjny
Sieć kampusowa 5G dla bezpieczeństwa danych
Biznes
Azoty jadą na stratach. Ale mają nadzieję na poprawę sytuacji
Biznes
Polskie AGD przegrywa walkę z konkurencją. Chiny i Turcja zalewają Europę