Najgorszy kwartał fuzji i przejęć od ponad dekady. Gorszy rok debiutów

Wartość fuzji i przejęć aktywów zmalała w I kwartale do najmniejszej od ponad dekady, firmy wyhamowały z debiutami giełdowymi. Przyczyn jest kilka: rosnące stopy procentowe, duża inflacja, niedawny kryzys sektora bankowego, obawy o recesję - ocenia firma Dealogic

Publikacja: 02.04.2023 18:17

Nowy Jork

Nowy Jork

Foto: Fotorzepa, Kuba Kamiński

Wartość operacji fuzji i kupna aktywów na świecie zmalała w I kwartale o 48 proc. do 575,1 mld dolarów - podała platforma rynków finansowych oferująca zintegrowane treści, analizy i technologie za pośrednictwem usług dla firm finansowych, Dealogic z centralą w Londynie i regionalnymi biurami w 8 miastach świata, najbliżej nas w Budapeszcie. W USA nastąpił spadek o 44 proc. do 282,7 mld, w Azji-Pacyfiku o 29 proc. do 176,1 mld, a w Europie o 70 proc. do 81,87 mld,

— W I kwartale doszło do nadzwyczajnego rozchwiania i niepewności spodziewanego poziomu dla całego roku. I to miało wpływ na pewne decyzje o odraczaniu operacji — powiedział Anu Aiyengar, szef działu fuzji i przejęć (M&A) na świecie w banku JP Morgan Chase. — Dobrze funkcjonujący rynek finansowy ma zasadnicze znaczenie dla operacji M&A. Chwiejność rynku była wyraźnym wyzwaniem i zaważyła na wielkości transakcji w kwartale — ocenił z kolei Brian Haufrect, szef działu M&A obu Ameryk w banku Goldman Sachs Group.

- Pierwszy kwartał przebiegł tak, jak myśleliśmy, poza kryzysem bankowym, który jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebowaliśmy — stwierdził Damien Zoubek, jeden z 2 szefów amerykańskiego działu M&A w Freshfields Bruckhaus Deringer, kancelarii prawnej w Londynie.

Czytaj więcej

Inflacja we Francji zmalała, Wielka Brytania uniknęła recesji

Kryzys sektora zaczął się w marcu w Stanach z powodu Silicon Valley Bank i doszedł do Europy, gdzie rząd Szwajcarii zorganizował sprzedaż Credit Suisse bankowi UBS. To wstrząsnęło rynkami i zatrzymało realizacje wielu operacji. Gdy zabrakło możliwości sfinansowania ich długiem, firmy private equity musiały dokonać znacznych odpisów swego majątku na takie umowy. Łączna liczba umów o wartości ponad 10 mld dolarów zmalała bardzo w porównaniu z 2022 r., bo zniknęła chęć na duże strategiczne związki firm, gdy zwiększyła się niepewność w skali makro i uległy zaostrzeniu przepisy antykartelowe.

Dużymi transakcjami w kwartale były kupno przez Pfizera za 43 mld dolarow Seagen, firmy biotechologii zajmującej się nowotworami, za 12,5 mld dolarów producenta oprogramowania Qualtrics Int'l od konsorcjum z Salt Lake oraz za 10,6 mld dolarów CVS Heatth Corp, dostawcy podstawowych usług w zakresie ochrony zdrowia od Oak Street Health.

- Kupujący z zasobnym portfelem będą w stanie pożyczyć pieniądze na zakupy. Nie spodziewam, się, by czekała nas epoka lodowcowa w tym względzie — stwierdził Adam Emmerich, partner kancelarii Wachtell, Lipton, Rosen & Katz. Podobnym optymistą jest Kevin Brunner, szef działu M&A w Bank of America. Zwrócił uwagę, że niektóre duże firmy wykorzystują spadek wycen, aby przymilać się i składać wrogie oferty kupna.

Niższe wyceny rynkowe są też okazją dla największych aktywnych inwestorów do rozpoczynania nowych batalii, a organizatorzy takich transakcji przewidują zwiększenie zakresu operacji fuzji i przejęć w najbliższych kwartałach. Rynki finansowania inwestycji były dość jasnym punktem w I kwartale, bo firmy były w stanie dostosować finansowanie do transakcji i przelicytować dużych konkurentów na niektórych ważnych aukcjach..

Może jednak upłynąć pewien czas, zanim podstawowe dane rynku staną się znów korzystne do zawierania takich transakcji — uwaga Jim Langstron z kancelarii Cleary Gottlieb Steen & Hamilton. — Naciski inflacyjne nie maleją tak szybko, jak ludzie oczekiwaliby. Panuje jeszcze dużo napięć geopolitycznych, a pod wieloma względami zakłócenie rynków finansowych nasila się — uważa.

Skromne perspektywy debiutów

Mimo poprawy w pozyskiwaniu funduszy i ożywienia transakcji pakietowych (obrotu dużymi partiami papierów wartościowych), dotychczasowa wartość debiutów giełdowych (IPO) była najmniejsza od 2019 r. Z tej emisji akcji pozyskano dotąd zaledwie 26 mld dolarów — ocenia Dealogic Słabe dotąd debiuty, w tym niemieckiego dostawcy usług hotelarskich (hostingowych) IONOS wraz z wyprzedażą akcji wywołaną upadkiem banku z Doliny Krzemowej zmusiły kilka firm do odroczenia planów wejścia na giełdę.

W Stanach wielkość IPO skoczyła w I kwartale o 50 proc. wobec IV kwartału 2022, ale była nadal o 11 proc. mniejsza niż rok wcześniej. W lutym doszło do pewnego ożywienia, z udanymi debiutami firmy od energii słonecznej Nextracker i chińskiego producenta czujników Hesai Group.

Doradcy z zakresu kapitału akcyjnego są optymistami i liczą na pojawienie się ożywienia w drugiej połowie roku. — Patrząc realnie, bierzemy minione półrocze za punkt startu dla rynku debiutów — stwierdził Keith Canton z JP Morgan Chase. Duże oczekiwania dotyczą debiutów firm energetycznych. Umowy transgraniczne, np. IPO brytyjskiego producenta czipów Arm z Softabank Group, mogą zwiększać wartość rynku w USA w 20123 r.

Zdaniem bankierów inwestycyjnych, rozchwianie rynków w Europie zaszkodzi takim operacjom. — To co zdarzyło się bankom, zwiększyło wahania na rynkach kapitału akcyjnego. Znowu zgasł entuzjazm, ale będą jakieś debiuty do lata. Wiele zależy od pojedynczych firm — uważa Andreas Berntorff, szef działu na EMEA w BNP Paribas. Np. niemiecki bank OLB wspierany przez Apollo Global Management i szwajcarską Galderma zawiesił plany o IPO z powodu obecnych warunków na rynku.

Niektórzy liczą jednak na poprawę nastrojów, zanim pojawi się niwa fala operacji. Niemiecka firma gier losowych Lottomatica związana z Apollo i włoskim producentem mebli Italian Design Brands chce dopiąć planu wejścia na giełdę w II kwartale. Liczy na pozyskanie ponad 400 mln euro z nowych akcji.

Bliski Wschód był kolejnym jasnym punktem, gdy kilka znanych firm, m.in. Abraj Energy z Omanu i Adnoc Gas z Emiratów weszło na giełdę. — Regionu Zatoki nie dotyczyła dotąd nerwowość europejskich rynków, spodziewamy się więc, że IPO będą ogłaszane w Arabii Saudyjskiej i w Emiratach — stwierdził Chris Laing, któremu podlega nadzór w tej dziedzinie nad EMEA w banku HSBC.

Sprzedaż nowych akcji w Azji-Pacyfiku zmalała dotąd o 19 proc., ale ten region może szybko nadrobić to i dojść do połowy działalności rynków kapitału akcyjnego, także gdy Japan Post Bank sprzeda swój udział za 9 mld dolarow,

Wartość operacji fuzji i kupna aktywów na świecie zmalała w I kwartale o 48 proc. do 575,1 mld dolarów - podała platforma rynków finansowych oferująca zintegrowane treści, analizy i technologie za pośrednictwem usług dla firm finansowych, Dealogic z centralą w Londynie i regionalnymi biurami w 8 miastach świata, najbliżej nas w Budapeszcie. W USA nastąpił spadek o 44 proc. do 282,7 mld, w Azji-Pacyfiku o 29 proc. do 176,1 mld, a w Europie o 70 proc. do 81,87 mld,

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
CVC inwestuje w Comarch. Co to oznacza dla giełdy i branży IT?
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Biznes
Senator z Ohio łączy Donalda Trumpa z Doliną Krzemową
Materiał partnera
Chcemy poprawiać dobrostan pracowników
Materiał Partnera
NIS2 a praktyczna poprawa bezpieczeństwa ICT/OT
Biznes
Przewodniczący EKES: Obok Zielonego Ładu Europa potrzebuje ładu przemysłowego