Wartość operacji fuzji i kupna aktywów na świecie zmalała w I kwartale o 48 proc. do 575,1 mld dolarów - podała platforma rynków finansowych oferująca zintegrowane treści, analizy i technologie za pośrednictwem usług dla firm finansowych, Dealogic z centralą w Londynie i regionalnymi biurami w 8 miastach świata, najbliżej nas w Budapeszcie. W USA nastąpił spadek o 44 proc. do 282,7 mld, w Azji-Pacyfiku o 29 proc. do 176,1 mld, a w Europie o 70 proc. do 81,87 mld,
— W I kwartale doszło do nadzwyczajnego rozchwiania i niepewności spodziewanego poziomu dla całego roku. I to miało wpływ na pewne decyzje o odraczaniu operacji — powiedział Anu Aiyengar, szef działu fuzji i przejęć (M&A) na świecie w banku JP Morgan Chase. — Dobrze funkcjonujący rynek finansowy ma zasadnicze znaczenie dla operacji M&A. Chwiejność rynku była wyraźnym wyzwaniem i zaważyła na wielkości transakcji w kwartale — ocenił z kolei Brian Haufrect, szef działu M&A obu Ameryk w banku Goldman Sachs Group.
- Pierwszy kwartał przebiegł tak, jak myśleliśmy, poza kryzysem bankowym, który jest ostatnią rzeczą, jakiej potrzebowaliśmy — stwierdził Damien Zoubek, jeden z 2 szefów amerykańskiego działu M&A w Freshfields Bruckhaus Deringer, kancelarii prawnej w Londynie.
Czytaj więcej
Wzrost cen we Francji zmalał w marcu do 5,6 proc., choć żywność zdrożała o15,8 proc. Brytyjska gospodarka uniknęła recesji w IV kwartale, ale firmy są nadal ostrożne, bo obawiają się nawrotu recesji
Kryzys sektora zaczął się w marcu w Stanach z powodu Silicon Valley Bank i doszedł do Europy, gdzie rząd Szwajcarii zorganizował sprzedaż Credit Suisse bankowi UBS. To wstrząsnęło rynkami i zatrzymało realizacje wielu operacji. Gdy zabrakło możliwości sfinansowania ich długiem, firmy private equity musiały dokonać znacznych odpisów swego majątku na takie umowy. Łączna liczba umów o wartości ponad 10 mld dolarów zmalała bardzo w porównaniu z 2022 r., bo zniknęła chęć na duże strategiczne związki firm, gdy zwiększyła się niepewność w skali makro i uległy zaostrzeniu przepisy antykartelowe.