W skutek rosnących cen energii elektrycznej i gazu, na Towarowej Giełdzie Energii średnia cena gazu w sierpniu 2022 r. wyniosła 1105 zł/MWh i była o 421 proc. wyższa niż rok wcześniej. Energia elektryczna kosztowała w tym samym miesiącu 1391 zł/MWh, czyli o 263 proc. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to m.in. znaczący wzrost kosztów produkcji dla przedsiębiorstw przemysłowych. Program jest realizacją ustawy z jesieni 2022 r., dotyczącą zasad realizacji programów wsparcia przedsiębiorców w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024.
Kto otrzyma wsparcie?
Jak tłumaczy rząd, wsparcie finansowe zostanie udzielone polskim firmom energochłonnym, ze względu na wzrost cen energii i gazu ziemnego w 2022 r. „Pomoc pozwoli przedsiębiorstwom utrzymać płynność, rentowność, miejsca pracy oraz zdolności produkcyjne w kryzysowym czasie. Szacuje się, że wsparcie uzyska ok. 1000 przedsiębiorstw, wśród których większość stanowić będą duże firmy.” – tłumaczy KPRM po wtorkowym posiedzeniu rządu.
Do otrzymania pomocy uprawnione będą przedsiębiorstwa o odpowiednio wysokim udziale kosztów energii i gazu w wartości produkcji, które działają w branżach wymienionych w programie. Branże te Komisja Europejska uznała za najbardziej narażone na utratę konkurencyjności w związku ze wzrostem cen energii.Według szacunków ministerstwa, grupa przemysłów, która będzie mogła skorzystać z pomocy, zużywa rocznie ponad 20 TWh energii elektrycznej, czyli ponad jedną trzecią zużycia wszystkich firm przemysłowych. To takie branże jak hutnictwo, ceramika, produkcja cementu czy nawozów.
Do programu będą kwalifikować się przedsiębiorcy prowadzący swoją działalność w Polsce, którzy spełniają łącznie dwa warunki. Chodzi o koszty zakupu energii elektrycznej i gazu ziemnego stanowiły co najmniej 3 proc. wartości ich produkcji w 2021 r., lub 6 proc. wartości produkcji w pierwszej połowie 2022 roku, oraz co najmniej połowa ich przychodów lub wartości produkcji pochodziła z działalności w kodach PKD lub kodach PRODCOM wymienionych na liście sektorów szczególnie narażonych na skutki kryzysu, opracowanej przez Komisję Europejską.
Wielkość pomocy
Maksymalna kwota wsparcia wyniesie 4 mln euro na grupę kapitałową albo przedsiębiorstwo niebędące częścią grupy kapitałowej. Dla przedsiębiorstw, które wykazują spadek wskaźnika EBITDA o co najmniej 40 proc. pomiędzy rokiem 2021 a 2022 – lub pomiędzy drugimi półroczami tych lat – górny limit wsparcia wyniesie 50 mln euro. Dokładna kwota wsparcia wyliczona zostanie w oparciu o koszty kwalifikowane, według wzoru podanego w programie. Pomoc przyznawana będzie na wniosek firmy. „Szacuje się, że wsparcie będzie mogło uzyskać ok. 1000 przedsiębiorstw, wśród których większość stanowić będą duże firmy.” - tłumaczy rząd.