Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 14.12.2024 12:21 Publikacja: 14.09.2022 03:00
Foto: Fot. Bloomberg
Po doświadczeniach z pandemią, gdy UE kilkakrotnie stanęła przed groźbą deficytu dostaw kluczowych produktów, Bruksela chce efektywniejszego nadzoru na jednolitym rynku. Projekt rozporządzenia ustanawiającego specjalny instrument kryzysowy ma zostać oficjalnie przedstawiony na początku przyszłego tygodnia. Stoi za nim Thierry Breton, komisarz UE ds. jednolitego rynku.
– W czasach kryzysu państwa członkowskie ulegają pokusie wprowadzenia ograniczeń na jednolitym rynku, tym samym pogłębiając skutki kryzysu – mówi Breton „Rzeczpospolitej”. Wymienia przykłady z okresu pandemii (ograniczenia w handlu maskami, zamykanie granic, bariery w swobodnym przepływie podróżnych czy pracowników służby zdrowia), a także z kryzysu energetyczno-żywnościowego wywołanego agresją Rosji na Ukrainę (podwójne ceny paliwa na Węgrzech, czy próby ograniczania handlu zbożem przez niektóre kraje). Bruksela ma obecnie dwa instrumenty reakcji na takie sytuacje. Jeden to procedura o naruszenie prawa UE, a więc trzyetapowy proces, którego finałem może być sprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości UE. Jeśli jednak państwo członkowskie jest uparte, to zmuszenie go do wycofania się z nielegalnej akcji może zająć wiele miesięcy, co sprawia, że w czasach kryzysu efektywność takiego środka jest mała. Druga możliwość to presja ze strony KE, czyli symboliczny telefon wykonany przez komisarza. Tak działał Breton, gdy przekonywał np. Francję i Niemcy do zniesienia ograniczeń w handlu maseczkami.
Zmodernizowanych ma być 16 Kasiek, czyli samolotów transportowych C-295M CASA. Remonty są rozłożone na lata 2025-2033 i będą przeprowadzane głównie w zakładach Airbusa na Okęciu.
Główną bohaterką gry będzie Ciri, przybrana córka Geralta z Rivii - wynika ze zwiastuna nowej części wiedźmińskiej sagi. Został wyświetlony już kilka milionów razy. Na wieści ze studia reaguje też kurs akcji.
Przedstawiciele zarządu Poczty Polskiej, Związku Zawodowego Pracowników Poczty i Związku Zawodowego Unia Pocztowa, podpisali porozumienie kończące spory zbiorowe wszczęte na tle płacowym w 2019 i 2023 r.
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Rozmowy Grupy WB i Hanwha Aerospace o utworzeniu joint venture i produkcji pocisków powinny się zakończyć w lipcu. Produkcja ma ruszyć najpóźniej w 2029 r.
Biznes płaci w zjednoczonej Europie o 80 proc. większe rachunki za energię niż w Ameryce i o 55 proc. większe niż w Chinach. Polska chce w pierwszym półroczu 2025 roku zacząć to zmieniać.
To zaproszenie do udziału w polskiej kulturze dla całej Europy. Koncert inauguracyjny 3 stycznia w Warszawie.
Choć 2024 r. powoli przechodzi do przeszłości, to spora część uruchomionych w nim przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości programów wsparcia firm z wykorzystaniem Funduszy Europejskich jest wciąż dostępna.
Firmy, które mają bądź pracują nad technologiami i produktami z potencjałem, by odmienić nasze życie, mogą liczyć na potężne wsparcie unijne już na początku prac, gdy trudno o inwestora prywatnego. Niestety wciąż mało z nich o tym wie.
Resort spraw zagranicznych stworzył komórkę, która jest odpowiedzialna za komunikację strategiczną, a przede wszystkim ma reagować na rosyjską dezinformację.
Rządzący porządkiem instytucjonalnym UE traktat lizboński podpisano 13 grudnia 2007 r. i dwa lata później wszedł w życie. Po 15 latach warto się przyjrzeć nie tylko literze, ale i praktyce stosowania tego kontrowersyjnego od samego początku traktatu. Być może niektórych problemów udałoby się uniknąć, gdyby na początku uważniej słuchano Polski.
Pieniądze i błogosławieństwo Brukseli dla działań Polski na granicy z Białorusią i Rosją. Będziemy odmawiać prawa do złożenia wniosku o azyl osobom forsującym granicę.
Silna Europa i silne relacje transatlantyckie byłyby wzmocnieniem dla Donalda Trumpa. Zaś słaba Unia, skonfliktowana z Trumpem, będzie na rękę jego największym rywalom, czyli Moskwie i Pekinowi – analizuje politolog prof. Tomasz Grzegorz Grosse.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas