Chodzi nie tylko o liczbę bonów nieaktywnych, ale przede wszystkim o bony, które nie zostały wykorzystane lub wykorzystane tylko w części.

Na 4,3 mln wygenerowanych już kodów do 1 sierpnia br. aktywowanych zostało 3,5 mln – pokazują dane ZUS. Jednak część z bonów nie została jeszcze w ogóle wykorzystana, a część wykorzystano tylko w części (bonem można dokonywać kilku płatności, nie trzeba tego robić za jednym razem i na rzecz jednego podmiotu).

– Liczba bonów wykorzystanych w stu procentach to 2,3 mln – informuje Grzegorz Dyjak z biura prasowego ZUS. – Z kolei kwota płatności zrealizowanych za pomocą wszystkich bonów wynosi 2,5 mld zł. Łączna wartość bonów aktywnych to 3,1 mld zł. Wartość bonów, które nie zostały jeszcze aktywowane, opiewa na 506 mln zł – dodaje.

Czytaj więcej

Ciemna strona bonu turystycznego. Takich zastosowań rząd nie planował

Pieniędzy do wykorzystania jest więc jeszcze całkiem sporo. Podobnie jak niewykorzystanych bonów. Na razie nic nie wskazuje jednak na to, by program miał być przedłużony. Podczas debaty zorganizowanej przez portal turystyka.rp.pl wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy powiedział, że szanse na kontynuację programu w obecnej formie są niewielkie.

Rodziny uprawnione do bonu turystycznego mają czas na jego realizację tylko do 30 września br. Na każde dziecko do 18. roku życia przysługuje 500 zł. W przypadku dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności kwota ta wynosi 1000 zł.

Przepisy o bonie zostały uchwalone w połowie 2020 r. Rząd chciał w ten sposób m.in. wesprzeć podmioty z branży turystycznej, borykającej się ze skutkami pandemii.

Szacowano, że realizacja programu może kosztować budżet ok. 4,4 mld zł. Pierwotnie jego funkcjonowanie miało zakończyć się w ubiegłym roku, ale ostatecznie przedłużono go do końca września 2022 r.

Bonem można płacić za usługi hotelarskie oraz imprezy turystyczne realizowane na terenie Polski. W całym kraju płatności w tej formie przyjmuje około 28 tys. podmiotów. Ich spis można znaleźć na stronie internetowej obsługiwanej przez Polską Organizację Turystyczną: bonturystyczny.polska.travel.

Z bonu mogą skorzystać wszystkie rodziny, które mają prawo do pobierania 500+. Z jednym wyjątkiem – nie przysługuje on dzieciom urodzonym w 2022 r.

Bon generowany jest automatycznie przez ZUS. Uprawnieni muszą go aktywować na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Po zalogowaniu na konto rodzic powinien uzupełnić swoje dane kontaktowe oraz zaznaczyć chęć aktywacji bonu. System generuje wtedy unikalny kod. By móc zapłacić bonem, np. za wycieczkę czy nocleg, należy podać kod osobie przyjmującej płatność. Ostatnim krokiem jest potwierdzenie transakcji za pomocą kodu otrzymanego SMS-em.