Aktualizacja: 02.12.2024 09:45 Publikacja: 26.07.2022 17:46
Foto: PAP/EPA
Jak wynika z raportu EMIS - dostawcy wrażliwych i trudno dostępnych danych o firmach, branżach i krajach rynków wschodzących - „Fleeing Russia: The Mass Corporate Exodus” do końca czerwca 2022 r. łącznie 1129 firm ogłosiło plany ograniczenia działalności w Rosji lub całkowitego opuszczenia tamtejszego rynku. Niecały miesiąc po wybuchu wojny firmy takie jak Carlsberg, Paypal czy Goldman Sachs oznajmiły, że pozbędą się całego swojego biznesu w Rosji. Jeszcze w maju oszacowano, że przychody prawie tysiąca firm, które zdecydowały się na ograniczenie działalności w kraju rządzonym przez Władimira Putina, stanowiły ok. 45 proc. rosyjskiego PKB. Jednak, w ostatnich miesiącach, z tamtejszego rynku postanowili już całkowicie wycofać się giganci tacy jak McDonald’s, IBM i Siemens, którzy wcześniej jedynie wstrzymali swoją działalność. Kolejne pakiety sankcji będą przyczyniały się do dalszego ograniczania biznesu zagranicznych firm w Rosji i pogłębią izolację gospodarczą kraju.
To wyjątkowe wydarzenie gromadzi liderów biznesu, administracji, nauki i organizacji pozarządowych, którzy wspólnie dyskutują o kluczowych wyzwaniach i możliwościach dla polskiej gospodarki. Tematy przewodnie tegorocznej edycji to bezpieczeństwo, technologia, zrównoważony rozwój oraz społeczna odpowiedzialność.
Jest poniedziałek, 2 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
Kluczowe cele na nowo określiła właśnie Enea. Jeszcze w tym roku podobnie powinny postąpić Orlen, Tauron, Bogdanka i KGHM.
Po słabszych miesiącach e-commerce znowu przyspiesza. Motorem napędowym mogą okazać się Black Friday i Cyber Monday. W branży paczkowej widać jednak niepewność.
Obecnie klienci mogą sprawdzić opony niczym smartfony, mając dostęp do wnikliwych testów opon, co pozwala im porównywać i analizować konkretne modele i ich parametry w różnych warunkach.
Ruch internetowy między Szwecją a Litwą po dnie Bałtyku został przywrócony. Liczący 1200 km podwodny kabel telekomunikacyjny został uszkodzony półtora tygodnia temu. Trwa ustalanie winnego. Wśród podejrzanych jest chiński statek z Rosjanami w tle.
Samodzielne prowadzenie księgowości to przede wszystkim oszczędności i większa kontrola nad finansami firmy. To również wyzwania, wymagające sprawdzonych rozwiązań. Mała Księgowość pozwala podjąć się tego zadania i mieć pewność, że dobrze je wykonasz.
Podczas Forum Innowatorów ESG 2024 odbyła się premiera III edycji Ogólnopolskiego Raportu ESG 2024 - “ESG w praktyce. Szansa czy hamulec rozwoju firm?.” O tezach przedstawionych w raporcie oraz przygotowaniu firm na wyzwania ESG, rozmawiali uczestnicy panelu: Zrównoważona transformacja a konkurencyjność polskiej i europejskiej gospodarki.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy, w czasie ataku dronów na Ukrainę, w Tarnopolu w budynek mieszkalny uderzył dron, w wyniku czego budynek stanął w płomieniach.
Operatorzy sieci drobnicowych raportują o ożywieniu, liczba przesyłek już przewyższa notowania ubiegłoroczne. Klienci niepokoją się zmianą właścicielską DB Schenker.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz przybył do Kijowa, aby spotkać się z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i potwierdzić poparcie swojego kraju dla Ukrainy w obliczu rosyjskiej agresji – podały niemieckie media. Wizyta nie była publicznie zapowiadana.
Jest poniedziałek, 2 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe tematy gospodarcze.
O 44 złote wzrosła w minionym tygodniu średnia cena wycieczki z wylotem między 4 a 10 sierpnia 2025 roku – informuje w najnowszym raporcie Instytut Badań Rynku Turystycznego Traveldata*.
Zaostrza się walka banków o klientów… biznesowych. Konsumenci wciąż są oczywiście niezwykle ważni, ale zarobek na firmach wydaje się obecnie pewniejszy. A do tego oczekiwany zielony boom inwestycyjny daje kredytodawcom większą przestrzeń do rozwoju.
W efekcie wojen celnych Donalda Trumpa nie wszyscy stracą w równym stopniu. W ekstremalnym scenariuszu taryfy celne mogą równie dobrze wysadzić w powietrze gospodarkę USA, jak i wpędzić Unię Europejską w długotrwałą recesję. Ale w innych scenariuszach pozycja Polski – paradoksalnie – ma szanse wzrosnąć, jeśli tylko spełnimy kilka warunków.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas