W tym roku popyt na urlop poza miejscem zamieszkania jest taki sam jak w rekordowym 2019 – wynika z analizy multiagenta Travelplanet.pl. Poszły w górę ceny. Najpopularniejsze są wakacje nad morzem, na drugim miejscu są Mazury, na trzecim góry i tam jest najtaniej. Na krajowy urlop w tym roku Polacy wybiorą się średnio na cztery dni. Będzie to o jeden dzień mniej niż rok temu.

Eksperci platformy rezerwacyjnej Noclegi.pl radzą, by starać się zorganizować wyjazd samodzielnie, a nie poprzez biuro podróży, i żeby uważnie porównywać ceny w platformach rezerwacyjnych, porównywarkach cenowych i na stronach obiektów. Ze względu na koszty paliwa warto rozważyć jazdę pociągiem lub autokarem.

– Ci, którzy nie chcą zrujnować domowego budżetu, mogą wybrać kwatery zamiast hotelu i poszukać mniej obleganych miejsc, w których średnia cena za dobę może być nawet o połowę niższa niż w popularnych miejscowościach – mówi Natalia Jaworska, ekspert w Noclegi.pl. Zapełniają się i pensjonaty, i kwatery, które położone są o kilka kilometrów od atrakcji.

Czytaj więcej

Firmy, które częściej kuszą dopłatą do urlopów

Nad morzem...

W Gdańsku średnio za dobę zapłacić trzeba już 115 zł. Kołobrzeg to średnio 99 zł za osobę, więc wyjazd rodziny czteroosobowej na zaledwie cztery dni to koszt 1393 zł.

Nad morzem również da się znaleźć tańszy nocleg. W Rowach w województwie pomorskim przyjdzie zapłacić średnio za jedną noc dla jednej osoby 67 zł, w Darłówku 61 zł. Jeszcze taniej wypoczną ci, którzy wybiorą miejscowości takie jak np. Chłopy. W tej nadmorskiej wsi letniskowej na Wybrzeżu Słowińskim zapłacić trzeba średnio 54 zł za osobę za noc. Zbliżona średnia cena jest w Mrzeżynie.

Na Kaszubach, w Sianowie zapłacimy 200 złotych za dwie osoby w pokoju ze śniadaniem. To 9 km od plaży w Łazach, dojazd autobusem za 4 zł od osoby. Za obiadokolację trzeba dołożyć jeszcze po 30 zł od osoby.

– Przeważają rezerwacje zrobione niemal w ostatniej chwili, teraz rzadko kto myśli o wakacjach z dużym wyprzedzeniem – mówi Elżbieta Biliczak, właścicielka tamtejszego gościńca Kłos.

Podobne ceny są w Blue Marina w Mielnie, ale miejsc na lipiec brak – dowiadujemy się w recepcji. Zapraszają na koniec sierpnia i wrzesień.

Autopromocja
Subskrybuj nielimitowany dostęp do wiedzy

Unikalna oferta

Tylko 5,90 zł/miesiąc


WYBIERAM

Czytaj więcej

W kurortach coraz drożej, więc wakacje na wsi wracają do łask

...nad jeziorem...

W Karwicy Mazurskiej za domek, w którym spokojnie może spać pięć–sześć osób, zapłacimy 250 zł za dobę, ale z wyżywieniem we własnym zakresie. Do Jeziora Nidzkiego jest stamtąd 1,5 km. Zakupy, z których przygotujemy wspólne posiłki, można zrobić w Nidzie. Energia jest wliczona w cenę noclegu, podobnie wyposażenie kuchni. W Olsztynie średnia cena za noc to 77 zł za osobę, w Ełku 71 zł, w Pasymiu 64 zł.

...i w górach

Tańsze miejsca można znaleźć również w górach. W Zakopanem trzeba się liczyć z kosztem noclegu przynajmniej 88 zł za osobę za noc, w Bukowinie Tatrzańskiej czy Poroninie znajdziemy bardzo podobne warunki za 67 zł. W Wiśle średnia cena za osobę za noc wynosi 72 zł, co za rodzinę czteroosobową na cztery doby wyniesie średnio 959 zł.

– Bez względu na to, który kierunek wybierzemy, jeśli nastawimy się na tani wypoczynek, szukajmy noclegu w kwaterach prywatnych, gdzie w skali kraju średnia cena kształtuje się na poziomie 64 zł za dobę dla jednej osoby – radzi Natalia Jaworska. W obiektach agroturystycznych ceny noclegu zaczynają się od 70 zł za osobę Dla porównania, średnia cena w hotelu to aż 142 zł – wyjaśnia.

Czytaj więcej

Rosną ceny w hotelach, w wakacje będzie jeszcze drożej