Rosja: 36 lat w kolejce po materiały budowlane

Inwalida z Tiumeni na Syberii postanowił zbudować drewniany dom. Zapisał się do kolejki po materiały budowlane, a konkretnie - drewno. Firma wyznaczyła mu termin odbioru materiału na 2058 rok, czyli za 36 lat.

Publikacja: 20.04.2022 17:44

Las na Syberii

Las na Syberii

Foto: Bloomberg

Inwalida wystąpił do firmy Tiumenles o zawarcie umowy kupna-sprzedaży drewna na budowę domu na działce, która została mu przydzielona przez państwo jako osobie niepełnosprawnej.

Dostał termin odbioru - 2058 rok. Obawia się więc, że nie dożyje 2058 roku, kiedy nadejdzie jego kolej odbioru drewna, bo wtedy będzie miał 101 lat. Odwołał się od decyzji.

W odpowiedzi inwalidzie firma Tiumenles obiecała wysłać dodatkowe zawiadomione o czasie i miejscu, do którego będzie musiał przybyć w celu podpisania umowy, gdy nadejdzie termin, czyli za 36 lat. Sprawę nagłośnił deputowany do lokalnego samorządu.

W Tiumenles gazecie Kommiersant wyjaśnili, że niepełnosprawni w przydziale lasów należą do klientów czwartej kategorii. W pierwszej kolejności umowy zawierane są z osobami, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej, np. poszkodowanymi w pożarach, rodzinami wielodzietnymi oraz obywatelami, którzy są zarejestrowani w urzędach gmin jako potrzebujący poprawy warunków życia.

W ubiegłym roku, według Jewgienija Agafonowa, szefa departamentu użytkowania i księgowości funduszu leśnego Tiumenles, zawarto dwie umowy z wnioskodawcami czwartej kategorii, pozostałe z rodzinami wielodzietnymi.

Firma rocznie zawiera około 150-180 umów na pozyskanie drewna w leśnictwie Tiumeń. Kolejka ciągnie się od 2008 roku. Tiumenles „zna problem osoby niepełnosprawnej, ale nie może pomóc”.

Ponad 20 procent lasów świata znajduje się w Rosji, a ich wartość waha się od 4 do 17 bilionów dolarów. A to nawet przy tej najniższej wartości jest porównywalne z wartością rosyjskich rezerw ropy (6,4 biliona dolarów).

Jednak władze nie mają pojęcia o rzeczywistym stanie rosyjskich zasobów leśnych, a majątki zbijają na nich mafie złożone z urzędników i przedsiębiorców.

Według stanu na 2020 r. dane dotyczące 84,4 procent rosyjskich lasów są niewiarygodne. (…) Żadnych danych nie ma o 9 procentach powierzchni i 39 procentach rezerw leśnych” - alarmowała w listopadzie 2021 r międzynarodowa firma konsultingowa Boston Consulting Group (BCG) w raporcie „Nieodkryte bogactwo: dlaczego Rosja musi uświadomić sobie prawdziwą wartość lasów”.

Podobne zatrważające dane o rosyjskiej branży leśnej w 2020 roku opublikowała Izba Obrachunkowa Rosji (odpowiednik naszego NIK). Dane o 84 procentach lasów w państwowych bazach danych inwentaryzacyjnych mają więcej niż dekadę i nie można ich uznać za wiarygodne.

Najgorsza sytuacja jest właśnie na Syberii i na Dalekim Wschodzie. Tam władze nie wiedzą, co się dzieje z 93,3 procentami i 96,6 procentami państwowych lasów

Powierzchnia lasów „utraconych” w rejestracji państwowej jest porównywalna z terytorium Brazylii. Według Federalnej Agencji Leśnictwa jest to 967 milionów hektarów z całkowitej powierzchni zalesionej równej 1,145 miliarda hektarów.

Brak aktualnych danych, nadzoru i prawdziwej gospodarki leśnej, gdzie nie tylko się rąbie, ale i sadzi, plus korupcja urzędników i służb skutkuje w Rosji nielegalnym wyrębem na masową skalę. Nielegalny wyręb wzbogaca leśne mafie a drewno z tajgi trafia do Korei Płd. Japonii, Chin i wielu innych azjatyckich, gęsto zaludnionych krajów, które swoje lasy już dawno wycięły.

Czytaj więcej

Polska branża meblarska ma problem. Została bez rosyjskiego drewna

Inwalida wystąpił do firmy Tiumenles o zawarcie umowy kupna-sprzedaży drewna na budowę domu na działce, która została mu przydzielona przez państwo jako osobie niepełnosprawnej.

Dostał termin odbioru - 2058 rok. Obawia się więc, że nie dożyje 2058 roku, kiedy nadejdzie jego kolej odbioru drewna, bo wtedy będzie miał 101 lat. Odwołał się od decyzji.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Biznes
Gala Ogłoszenia Wyników i Wręczenia Nagród XXVII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Otwartego „Modernizacja Roku & Budowa XXI w.”
Biznes
Lista wstydu Zachodu. Koncerny, które najwięcej zarabiają w Rosji
Biznes
Comarch reaguje na problemy Janusza Filipiaka. Prezes firmy w ciężkim stanie
Biznes
Polak za biedny na elektryczne auto. Staniemy się szrotem Europy?
Materiał Promocyjny
SSC/GBS Leadership Program 2023
Biznes
„Bagno” Shreka w Airbnb. Teraz każdy może być ogrem
Biznes
Prezes Hui pod nadzorem policji. Evergrande może zbankrutować