Reklama
Rozwiń

Rosyjscy oligarchowie płacą za ambicje Putina. Ile już stracili?

Rosyjscy biznesmeni znajdujący się w zestawieniu miliarderów Bloomberga stracili od początku roku łącznie 89 mld dolarów. To bardzo ostrożne wyliczenia oparte na wycenach należących do nich pakietów akcji. Nie obejmują więc one m.in. skonfiskowanych im jachtów. Jeszcze jednak przed wybuchem wojny znaczenie rosyjskich oligarchów było mocno ograniczone.

Publikacja: 07.03.2022 13:01

Od prawej: Aliszer Usmanow, Dmitry Pumpjanski, Aleksiej Mordaszow, Władimir  Lisin, Andrej Kostin na

Od prawej: Aliszer Usmanow, Dmitry Pumpjanski, Aleksiej Mordaszow, Władimir Lisin, Andrej Kostin na spotkaniu z Putinem w 2014 roku.

Foto: Bloomberg

Nie da się ukryć, że rosyjscy oligarchowie wciąż dysponują dużymi pieniędzmi. W 2021 r., według wstępnych wyliczeń magazynu "Forbes", ich łączne majątki powiększyły się o 30 proc., do 630 mld dol. Na liście globalnych miliarderów "Forbesa" opublikowanej wiosną 2021 r. było 117. obywateli Federacji Rosyjskiej. To dużo jak na standardy naszego regionu. W Polsce było wówczas sześciu dolarowych miliarderów, na Ukrainie również sześciu a w Czechach ośmiu. W skali świata, Rosja zajmowała pod względem liczby miliarderów piąte miejsce i plasowała się pomiędzy Niemcami a Hongkongiem. Czy jednak liczba potentatów biznesowych w Rosji znacząco wzrosła przez poprzednie 10 lat? Magazyn "Finans" w 2011 r. podawał, że w Rosji było wówczas 114. dolarowych miliarderów. Do 2021 r. ich liczba wzrosła więc nieznacznie. Tymczasem w Chinach kontynentalnych, liczba dolarowych miliarderów powiększyła się w latach 2011-2021, według "Forbesa" ze 128 do 698.

Pozostało jeszcze 81% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Biznes
Revolut zrobi rewolucję na polskim rynku komórkowym? Sprawdzamy
Biznes
Rosyjski bogacz traci majątek. Sfinansuje wojnę Putina
Biznes
Niemiecki biznes boi się poboru. A co w Polsce?
Biznes
Ustawa Trumpa, obawy firm transportowych, biznes przeciw unijnym regulacjom AI
Biznes
Fundacja rodzinna, czyli międzypokoleniowy skarbiec