Grecja zmienia ofertę turystyczną. Wyleczą w sanatorium, nauczą robić mussakę

Nie tuż przed Wielkanocą, która w tym roku wypada w drugiej połowie kwietnia, ale już od 1 marca Grecy otworzą sezon turystyczny. Chcą w ten sposób zmaksymalizować wpływy z tej branży, a pomóc ma zmiana modelu oferty.

Publikacja: 05.02.2022 16:53

Grecja zmienia ofertę turystyczną. Wyleczą w sanatorium, nauczą robić mussakę

Foto: Bloomberg

— Nasz kraj zrobi wszystko, co tylko jest możliwe , aby zachęcić jak najwięcej turystów do przyjazdu tego lata. Jednocześnie sezon letni chcemy rozpocząć wcześniej, niż zazwyczaj, bo od początku marca — zapowiedział grecki minister turystyki Vassilis Kikilias. Nie ma co liczyć jednak, że marcowe wakacje w Grecji spędzimy na plaży. Raczej jest to czas na zwiedzanie. Temperatury wahają się wtedy od 10 do 17 stopni tak w Atenach, jak i na wyspach. Na Krecie temperatura wody nie będzie przekraczała 16 stopni, czyli tyle ile latem w Bałtyku. I może padać. W tym roku w marcu zapowiadanych jest 11 dni deszczowych.

Warunkiem wjazdu do Grecji od 7 lutego będzie ważny certyfikat covidowy potwierdzający pełne zaszczepienie. — Nie ma już obowiązku legitymowania się negatywnym wynikiem testu na Covid-19 — informuje Athanasios Plevris, grecki minister zdrowia.

Czytaj więcej

Opuszczone lotnisko. Grecy wiedzą, jak je zagospodarować

Wydłużenie sezonu, co oznacza np. dostępność atrakcji turystycznych, oraz ułatwienia w transporcie między wyspami już spotkało się z pozytywną reakcją touroperatorów. Prezes TUI Friedrich Joussen po rozmowach z premierem Grecji, Kyriakosem Mitsotakisem prognozuje, że w tym roku przywiezie do tego kraju 3 mln turystów, czyli dwa razy tyle, ile w 2021 i więcej, niż w 2019. TUI planuje we współpracy z greckim rządem stworzenie na wyspie Rodos projektu zrównoważonej turystyki, Co-Lab. W 2021 z TUI na Rodos przyjechało 600 tys. turystów. Zmiana modelu oferty z kolei ma pozwolić na kolejne wydłużenie sezonu.

Grecy chcą teraz przyjeżdżającym zapewnić coś więcej, niż plażę i ciepłe morze, wprowadzając eko-innowacje. Na ten projekt otrzymali już z UE dofinansowanie w wysokości 320 mln euro. A turystom chcą zaoferować wycieczki górskie, usługi sanatoryjne, spa, agroturystykę i poznawanie miejscowej kuchni, a tym także kursy gotowania dla początkujących i zaawansowanych. Dzięki temu kraj mógłby się otworzyć nawet nie na 8 miesięcy, jak w tym roku, ale przez okrągły rok. Jak na razie jednak plany rozwojowe utrudnia ekspansja mutacji Omikron, która opóźnia zakładanie rezerwacji, bo Europejczycy nadal mają obawy przed komplikacjami w podróży.

Turystyka ma 20 procentowy udział w greckim PKB, który w 2021 miał wartość 177,19 mld . Branża zatrudnia pośrednio i bezpośrednio 1 mln Greków. Od stycznia do listopada 2021 do tego kraju przyjechało 7,2 mln turystów.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne