Sukces idzie za wiedzą

Pokonaj konkurencję w biznesie. Jak? Technologią i umiejętnym zarządzaniem informacją.

Publikacja: 10.11.2016 07:31

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że odpowiednie zarządzanie wiedzą może decydować o przyszłości

Uczestnicy konferencji zgodzili się, że odpowiednie zarządzanie wiedzą może decydować o przyszłości firmy.

Foto: materiały prasowe

Nokia nie doceniła sukcesu smartfonów, a Kodak popularności aparatów cyfrowych. Przykłady upadku gigantów pokazują, że odpowiednie zarządzanie wiedzą płynącą ze świata może decydować o przyszłości firmy.

– W dzisiejszych czasach nie wystarczy obserwować konkurentów. Trzeba patrzeć znacznie szerzej, na całe otoczenie – mówi dr Adam Kowalik, independent intelligence professional, trener i konsultant specjalizujący się w strategii konkurowania firm, wywiadzie biznesowym i zarządzaniu wiedzą, który był gościem specjalnym konferencji z cyklu „Biznes Trendy" zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą" i firmę Soneta, producenta oprogramowania dla biznesu enova365 w Bielsku-Białej. Tłumaczył, jak dzięki zarządzaniu informacjami można zyskać przewagę konkurencyjną na rynku.

Jak podkreślał dr Kowalik, to dlatego np. informatyczny koncern Google chce produkować samochody, a wiekowa firma Cintas z USA, która 65 lat temu zaczynała od sieci pralni, dziś zajmuje się przechowywaniem dokumentów.

– Googlowanie informacji nie wystarczy. Profesjonalista wie, gdzie ich szukać – wyłącznie w źródłach legalnych i etycznych, i jak je przełożyć na korzyści firmy – dodaje ekspert w rozmowie z „Rzeczpospolitą".

Profesjonalny wywiad konkurencyjny z analizą kosztuje od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.

W zarządzaniu firmami pomagają narzędzia informatyczne, np. system enova365. To oprogramowanie ERP najnowszej generacji stworzone przez polską firmę Soneta i docenione przez Microsoft posiada ponad 9,5 tys. firm.

System jest tworzony przez ekspertów z dziedzin zarządzania, finansów i księgowości, handlu oraz kadr i płac, ale dostosowujemy go do indywidualnych potrzeb klienta i specyfiki jego firmy. – System ma praktycznie nieograniczone możliwości – zapewnia Marcin Klus, dyrektor R&D firmy MAR-KOM Systemy Informatyczne, która zajmuje się wdrażaniem enovy365.

W Zakładach Przetwórstwa Mięsnego Hańderek, które zatrudniają 250 osób dzięki wykorzystaniu tego oprogramowania udało się skrócić czas potrzebny na rozliczenie zamówień nawet o 40 proc.

– O kolejne 15 proc. zoptymalizowaliśmy koszty produkcji i magazynowania – wylicza Eugeniusz Saska, dyrektor ds. handlowych w zakładach Hańderek.

System sam, na bieżąco grupuje informacje dotyczące firmy (programy lojalnościowe, kontrahenci, płatności, zaległości, dane, co najlepiej schodzi w jednym z 18 sklepów firmowych). – Co ważne, program je analizuje według naszych potrzeb, pozwala szybko eliminować błędy, ułatwia inwentaryzację – wylicza Saska.

Dzięki enovie365, z której od sześciu lat korzysta firma transportowa TOBI (zatrudnia ok. 100 kierowców, dysponuje 70 tirami i samochodami) i świadczy usługi na całą Europę, aż o 60 proc. skrócił się czas rozliczania wynagrodzeń kierowców. – To bardzo skomplikowane, bo prawo nakłada na nas bardzo szczegółowe rozliczanie ich pracy, a raport z miesięcznej pracy ma formę książeczki. Dziś robimy to szybko, przejrzyście, bez pomyłek – tłumaczy Tomasz Wieczorek, prezes firmy TOBI.

Wieczorek podkreśla, że system pozwala lepiej oceniać pracę pracowników, zarządzać firmą, a dzięki historii operacji mieć lepszą kontrolę nad całością przedsiębiorstwa. Zyski?

TOBI dziś zatrudnia w biurze dwa razy mniej pracowników. Zgadza się z tym dyrektor Eugeniusz Saska. – Nam również dało to duże oszczędności w pracy ludzi – dodaje.

– To nie jest system tylko dla średnich i dużych firm, ale też dla małych i mikroprzedsiębiorstw – zapewnia Marcin Klus.

Spotkania „Biznes Trendy" to program rozwoju kompetencji menedżerskich. Mają uświadomić przedsiębiorcom, że dzięki nowoczesnym narzędziom IT polskie firmy mogą się rozwijać i odnosić sukcesy.

Biznes
Postulaty gospodarcze kandydatów na Prezydenta. Putin nie przyleciał do Turcji
Biznes
Brytyjski koncern Jaguar nie planuje produkcji samochodów w USA
Biznes
Tysiące dronów Macierewicza wreszcie dolecą. MON kupuje Warmate’y
Biznes
Sankcje na Rosję uzgodnione. Kolejne setki miliardów dla USA