Reklama

Rynek IT nabierze tempa

Pandemia wymusiła przyspieszoną cyfryzację, ale jednocześnie firmy musiały zacisnąć pasa i ciąć budżety, również na informatyzację. Część projektów przesunęła się więc na 2021 rok.

Publikacja: 21.02.2021 21:00

Rynek IT nabierze tempa

To między innymi dlatego tegoroczne prognozy dla branży IT wyglądają tak optymistycznie. Gartner szacuje, że urosną wszystkie kluczowe segmenty rynku, a w sumie będzie miał on wartość 3,9 bln dol. wobec 3,7 bln dol. w 2020 r.

Rynek IT tworzą: usługi telekomunikacyjne (1,4 bln dol.), usługi informatyczne (1,1 bln dol.), urządzenia (0,7 bln dol.), oprogramowanie dla przedsiębiorstw (0,5 bln dol.) oraz centra danych (0,2 bln dol.).

W tym roku najwyższe, bo niemal 9-proc., zwyżki zanotuje oprogramowanie dla przedsiębiorstw. Na 2022 r. prognozowane są dalsze wzrosty i to jeszcze wyższe, ponad 10-proc. W zeszłym roku rynek ten skurczył się o 2,4 proc.

Drugim pod względem wysokości prognozowanej na 2021 r. dynamiki segmentem na rynku IT jest sprzęt. Zdaniem Gartnera można spodziewać się tu 8-proc. wzrostu. Byłaby to zmiana aż o 16 pkt proc. względem 2020 r. Wtedy rynek spadł o 8 proc., co może dziwić, zważywszy na wzrost zapotrzebowania na sprzęt w związku z przejściem na zdalną pracę i e-naukę. Warto jednak odnotować, że to tylko wycinek całego segmentu związanego ze sprzętem. Pandemia sprawiła, że zarówno firmy, jak i konsumenci wstrzymywali się z większymi wydatkami z uwagi na wszechobecną niepewność. Teraz spodziewane ożywienie gospodarcze powinno iść w parze ze wzrostem konsumpcji, choć dużo zależy od rozwoju sytuacji pandemicznej w kolejnych miesiącach.

Kolejnymi segmentami rynku IT, które mogą w 2021 r. radzić sobie bardzo dobrze, są centra danych (+6,2 proc.) oraz usługi informatyczne (+6 proc.). Największa część całego rynku IT, czyli usługi telekomunikacyjne, urośnie w tym roku o 4,5 proc., a w przyszłym o 3,3 proc.

Reklama
Reklama

Zapoczątkowane zostały trendy, które w 2021 r. będą rosły w siłę. – W transformacji cyfrowej od planów i strategii przejdziemy do implementacji – mówi Dariusz Kwieciński, prezes Fujitsu Poland. – Ten rok w wielu firmach będzie przebiegał pod hasłem unowocześnienia, udoskonalenia i automatyzacji. W dużej mierze transformacja cyfrowa będzie także ukierunkowana na ochronę i bezpieczeństwo danych – dodaje.

Digitalizacja w biznesie przyspieszyła, ale polskie przedsiębiorstwa nadal zostają w tyle, jeśli chodzi np. o poziom wykorzystania rozwiązań chmurowych, choć w ciągu dwóch lat ten wskaźnik wzrósł ponaddwukrotnie.

– Digitalizacja przyspieszy. To pewne, ale może to mieć jeszcze jeden efekt. Otóż istnieje spore ryzyko, że przepaść między cyfrowymi liderami a spóźnialskimi się powiększy. Czy tak będzie? To zależy już od samych przedsiębiorców. Eksperci nie wykonają za nich pracy, mogą jedynie doradzać – mówi Michał Górecko, dyrektor pionu sprzedaży BPSC.

Biznes będzie nadal stawiał na cyfryzację i również w życiu codziennym się od niej nie odwrócimy.

– Zmiany podnoszące komfort życia zostaną z nami. Ludzie nie lubią pozbywać się wygodnych rozwiązań: spotkań online, zakupów, możliwości korzystania z usług czy załatwiania niektórych spraw urzędowych przez internet – mówi Dmitrij Żatuchin, prezes informatycznej spółki DO OK. Dodaje, że zmiany te przebiegają w zawrotnym tempie. Dlatego bardzo ważne, aby mieć też na uwadze, z jakimi efektami ubocznymi cyfryzacji przyjdzie nam się zmagać. – Od psychologicznych, tj. zmęczenia, zmniejszenia empatii, „odczłowieczania" się, po fizyczne, przejawiające się mniejszym kontaktem ze środowiskiem naturalnym, zaburzeniem postawy czy utratą formy – wymienia Żatuchin.

Biznes
Producenci napojów uciekają z systemu kaucyjnego
Biznes
Donald Trump traci cierpliwość. Nowe sankcje na Rosję na horyzoncie
Biznes
Gwarancje dla Ukrainy, AI ACT hamuje rozwój, zwrot Brukseli ws. aut spalinowych
Biznes
Polskie firmy chcą zamrożenia AI Act
Biznes
Nowe technologie nieodłączną częścią biznesu
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama