Francuzi tną etaty w Oplu. Czy Gliwice są bezpieczne?

Czterysta osób w fabryce Opla/Vauxhalla w brytyjskim Ellesmere Port straci pracę. To pierwsza decyzja strategiczna, jaką francuska PSA podjęła po przejęciu Opla w sierpniu 2017 roku.

Publikacja: 16.10.2017 19:52

Francuzi tną etaty w Oplu. Czy Gliwice są bezpieczne?

Foto: Bloomberg

Zmniejszenie załogi o jedną czwartą w brytyjskiej fabryce jest dużym zaskoczeniem, ponieważ tylko trochę ponad miesiąc temu prezes PSA Carlos Tavares zapowiadał, że powstrzyma się z wszelkimi decyzjami do listopada. Do tego czasu dał czas zarządzającym Oplem na przygotowanie strategii na najbliższe lata. Nie ukrywał jednak, że widział już kilka fabryk Opla i jego zdaniem są one mniej efektywne od zakładów francuskich produkujących citroeny i peugeoty. Wcześniej dał gwarancję, że wszystkie fabryki Opla/Vauxhalla mają zapewnioną pracę do 2021 roku. Na razie Tavares zapowiedział produkcję nowych modeli w dwóch francuskich fabrykach: w Sochaux i w Miluzie, zapewniając im zatrudnienie na kolejnych dziesięć lat. Na rynku mówi się już o tym, że zamknięte zostaną dwie fabryki Opla oprócz Ellesmere Port – ta w Eisenach w Niemczech oraz zakład w hiszpańskim Villaverde. Fabryka w Gliwicach, skąd w tej chwili wyjeżdża 180 tys. opli astra rocznie, jest wymieniany jako „bezpieczny". Tak samo jak za „bezpieczną" uważana jest druga brytyjska fabryka Opla – w Luton, gdzie produkowane są samochody dostawcze. – Ale zamknięcie dwóch europejskich zakładów Opla w latach 2021–2022 byłoby w pełni uzasadnione – uważa Arndt Ellinghorst, analityk Evercore. Jego zdaniem z łatwością będzie można stamtąd przenieść produkcję do innych fabryk Grupy PSA praktycznie bez większych inwestycji.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Biznes
Demograficzne wyzwania Polski: dzietność, migracje i przyszłość gospodarki
Biznes
Dodatkowe 26 mld zł na obronność zatwierdzone. Zgoda KE dla Polski
Biznes
Adam Bodnar i Leszek Balcerowicz na konferencji TEP
Biznes
Komputronik pozyskał inwestora. Kurs szybuje
Biznes
Jak obniżyć ceny mieszkań? Cła na nawozy i plan podatkowy Trumpa