Bez względu na kryzys, jaki Ukraina przeżywa w ciągu ostatnich lat z powodu wojny oraz rosyjskiej okupacji Krymu i części terytoriów ukraińskiego Donbasu, można dostrzec wyraźne sygnały poprawy sytuacji gospodarczej w tym kraju. Ożywiła się także współpraca gospodarcza i polityczna z krajami Zachodu. Jednak słabo widoczne efekty reform, pogłębiające się podziały polityczne, niestabilność gospodarki, powszechny niedostatek powodują rosnące niezadowolenie w społeczeństwie. W związku z tym w 2018 roku niezwykle aktualne pozostaje pytanie, czy Ukraina wykorzysta możliwości, które daje współpraca z UE i innymi krajami. Jakie następne działania powinien podjąć Kijów i europejscy partnerzy, żeby zapewnić stały rozwój kraju i jego integrację z Zachodem?
Właśnie modernizacja i rozwój potencjału Ukrainy oraz kierunek i tempo przeprowadzanych reform będą najważniejszymi tematami tegorocznego Forum Europa – Ukraina. Ta organizowana od 2007 roku konferencja jest jednym z kluczowych wydarzeń Instytutu Studiów Wschodnich.
Patronat honorowy nad Forum objął marszałek Sejmu RP. „Dziesięcioletnia tradycja spotkań potwierdza, jak potrzebna jest ta inicjatywa" – uważa Marek Kuchciński. Marszałek jest przekonany, że tegoroczna debata zaowocuje trafnymi oraz interesującymi konkluzjami.
W konferencji weźmie udział ponad 500 uczestników z Polski, Ukrainy, krajów UE, krajów sąsiedzkich i USA. Wśród zaproszonych gości są przedstawiciele parlamentów i rządów, instytucji unijnych, dyplomacji, biznesu, samorządów, organizacji międzynarodowych, ośrodków analitycznych i kół eksperckich.
XI Forum Europa – Ukraina to dwa dni debat i spotkań, podczas których odbędzie się m.in. ponad 40 paneli dyskusyjnych poświęconych zagadnieniom gospodarczym, politycznym i społecznym. Przedstawiony zostanie też Raport Główny, a także dziesięć prezentacji ukraińskich regionów, wybranych sektorów gospodarki etc.