Skutki przejęcia Opla przez PSA

Zagrożenie zamknięciem fabryk Vauxhalla w Wielkiej Brytanii i likwidacja fabryki General Motors w Korei Południowej. Ostre negocjacje w Hiszpanii i likwidacja jednej zmiany oraz łagodny program dobrowolnych odejść w fabryce w Gliwicach. To skutki programu naprawy Opla wprowadzonego przez prezesa PSA, Carlosa Tavaresa.

Aktualizacja: 18.02.2018 10:47 Publikacja: 18.02.2018 10:22

Skutki przejęcia Opla przez PSA

Foto: Bloomberg

Obawy w Wielkiej Brytanii są tym większe, im więcej pojawia się niepewności dotyczącej warunków „rozwodowych" tego kraju z Unią Europejską i możliwych ceł, jakie mogą się pojawić w wymianie handlowej. Nie bez znaczenia jest także spadek sprzedaży samochodów, który wyniósł 5,7 proc. za 2017 rok i był pierwszym od 6 lat. Już niedługo Tavares będzie musiał podjąć decyzję gdzie będzie produkowana kolejna wersja Astry, która na rynku znajdzie się w 2021 roku. Coraz częściej mówi się o tym, że to auto miało by być produkowane na kontynencie i wysyłane na rynek brytyjski. A prezes PSA mówi, że jest mało praktyczne, ponieważ wiele komponentów do wytwarzania tego auta jest importowanych z kontynentu. Fabryka w Ellesmere Port w swoich najlepszych czasach zatrudniała 12,5 tys. osób. teraz zostało tam już tylko 1,2 tys. pracowników, a załoga kurczyła się, bo GM konsekwentnie wprowadzał roboty. I może się zmniejszyć jeszcze bardziej, gdyby doszło do „twardego" Brexitu. Wtedy każde auto wyprodukowane w Ellesmere, bądź Luton kosztowałoby o 2,3 tys. funtów więcej, niż jest to obecnie, a 80 proc produkcji jest eksportowana. Związkowcy z Ellesmere pojechali nawet w grudniu 2017 do centrali PSA w Paryżu i chcieli wymóc na pracodawcy zapewnienie swojemu zakładowi produkcję dwóch nowych modeli, bo to zagwarantowałoby przetrwanie. Odpowiedzi nie dostali do dzisiaj.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Reklama
Biznes
Polskie start-upy bez pieniędzy, odbudowa Ukrainy i współpraca Paryża z Londynem
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Biznes
Pepco więcej sprzedaje i rusza ze skupem akcji
Biznes
102 przypadki konfiskaty prywatnych majątków w Rosji. Miliardy dolarów na wojnę
Biznes
Największy atak na Ukrainę, InPost z kolejnym przejęciem, Polska celem hakerów
Biznes
Czy grozi nam cybernetyczna kapitulacja? Wojna w internecie się nasila
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama