Przez wadliwie stworzoną stronę systemu rządowej rejestracji wizyt można było sprawdzić, kto zaszczepił się na COVID-19 - donosi Wp.pl. Dziennikarze w ten sposób sprawdzili, że niezaszczepionych jest co najmniej kilkudziesięciu polskich posłów, senatorów oraz europosłów. Kolejne trzy niezaszczepione osoby są członkami polskiego rządu.

Na szczepienie można zapisać się wysyłając SMS czy kontaktując z wybranym punktem szczepień. Można również zadzwonić na całodobową infolinię 989. Albo można zarejestrować się elektronicznie poprzez e-rejestrację dostępną na stronie pacjent.gov.pl. Właśnie w tym ostatnim przypadku powstała groźna luka w systemie, system umożliwiał zalogowanie się każdej osobie, która podała nazwisko i powiązany z nią numer PESEL. Sęk w tym, że ten numer można znaleźć choćby w każdej bazie zawierającej dane z Krajowego Rejestru Sądowego. Zabezpieczeniem stworzonym przez rządowych informatyków miał być kod przesyłany SMS-em. Ale w formularzu na rządowej stronie można było wpisać dowolny numer telefonu. A po wpisaniu przesłanego kodu odbywało się logowanie do systemu.

Czytaj więcej

Koronawirus w Polsce. Dziś rekord zakażeń. Kraska: Ponad 50 tys. przypadków

Numery PESEL można sprawdzić w szeregu miejsc, choćby w bazach KRS z tytułu zasiadania w radach fundacji czy prowadzonej działalności gospodarczej.