Apteka oferuje ponad 100 leków generycznych po niższych, dostępnych dla większej ilości pacjentów cenach. Celem nowego przedsięwzięcia miliardera jest „całkowita transparentność” w negocjacjach cenowych z producentami leków – informuje magazyn „Forbes”.

Mark Cuban Cost Plus Drugs Company (MCCPDC) kupuje leki bezpośrednio od producentów, z całkowitym pominięciem pośredników, by sprzedawać leki taniej niż konkurencja. Obecnie można w niej dostać ponad 100 leków. Na przykład lek na białaczkę Imatinib kosztuje tam 47 dolarów za miesięczną kurację zamiast 9657 dolarów u konkurencji.

Ceny leków generycznych w aptece internetowej uwzględniają 15 proc. marżę w stosunku do rzeczywistych cen producenta i opłatę farmaceutyczną w wysokości 3 dolarów – informuje „Forbes”.

Czytaj więcej

Miliarder Mark Cuban chce być prezydentem przez Donalda Trumpa

Marża aptek na generykach wynosi średnio „co najmniej” 100 proc., poinformował MCCPDC, podczas gdy według danych „Wall Street Journal” w niektórych przypadkach przekracza 1000 procent, co sprawia, że leki te są za drogie dla wielu pacjentów.

Apteka nie będzie współpracować z firmami ubezpieczeniowymi a klienci muszą płacić za leki sami, co zdaniem miliardera nie będzie problemem, ponieważ leki kosztują mniej niż wymagania dotyczące odliczeń i współpłacenia większości planów ubezpieczeniowych. Klienci muszą poprosić swojego lekarza o nową receptę, aby złożyć zamówienie na leki na stronie internetowej MCCPDC.

Dyrektor generalny MCCPDC, Alex Oshmyansky, skontaktował się z Markiem Cubanem z pomysłem na tanie leki generyczne w e-mailu. Inspiracją do powstania takiej apteki z tanimi lekami byłą sprawa podwyżki ceny leku ratującego życie Daraprim przez Martina Shrkeliego z 13,50 do 750 dolarów za tabletkę, kiedy Shrkeli był dyrektorem generalnym Turing Pharmaceuticals. Cuban powiedział Forbesowi w zeszłym roku, że ceny leków generycznych są „niedorzeczne”. Nie wiadomo, ile miliarder zainwestował w nową firmę.

Skandal wokół ceny Daraprim skończył się dla Shrkeliego odsiadką oraz koniecznością zapłacenia odszkodowania w wysokości 64,6 mln dolarów za zmonopolizowanie dostępu i podniesienie o ponad 5000 procent ceny leku ratującego życie. Shrkeli otrzymał też dożywotni zakaz pracy w branży farmaceutycznej. Część mediów określiła Shrkeliego mianem "najbardziej znienawidzonego człowieka w Ameryce".

Miliarder Mark Cuban, właściciel drużyny NBA Dallas Mavericks, ma majątek wyceniany na 4,5 mld dolarów – według magazynu „Forbes”.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

Czytaj więcej

Amerykański miliarder Mark Cuban kupił małe miasteczko w Teksasie