Annalena Baerbock szefowa niemieckiego MSZ poinformowała w wywiadzie dla „Die Zeit”, że ona i kanclerz Olaf Scholz osiągnęli wspólne stanowisko w sprawie rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2. Według Baerbock, pomimo różnych punktów widzenia w przeszłości, zarówno ona, jak i kanclerz „podkreślają wyraźnie”, że proces certyfikacji projektu powinien przebiegać w oparciu o prawodawstwo unijne, z uwzględnieniem wpływu rosyjskiej inwestycji na bezpieczeństwo energetyczne Wspólnoty.
„Kwestia bezpieczeństwa energetycznego będzie odgrywać rolę w dalszym procesie oceny” – zapewniła minister.
Podkreśliła, że „surowce energetyczne nie mogą być użyte jako broń destabilizująca Europę”. Według Baerbock poprzedni rząd RFN uzgodnił z władzami USA, że w przypadku eskalacji działań Rosji wobec Ukrainy „pojawi się pytanie, czy Nord Stream 2 w ogóle można uruchomić”. Niemiecki minister spraw zagranicznych wezwał do „zajęcia jasnego stanowiska” w sprawie Nord Stream-2.
Czytaj więcej
Ambasador Rosji publicznie zdyskredytował prawo Polski do przeciwstawienia się uruchomieniu rosyj...
Przypomnijmy, że 8 grudnia Reuters, powołując się na źródło w Kongresie USA, poinformował, że władze USA i Niemiec osiągnęły porozumienie, zgodnie z którym Niemcy zamkną gazociąg w przypadku inwazji Rosji na Ukrainę. Dzień wcześniej Bloomberg, również powołując się na źródła, napisał, że Waszyngton zabiega w Berlinie o podjęcie zobowiązania do rezygnacji z gazociągu w przypadku rosyjskiej agresji na Ukrainę.