Ostateczna umowa zostanie podpisana za ok. cztery miesiące, gdy wszystkie zainteresowane strony zakończą własne procedury ustawodawcze.
Kraje produkujące te owoce zaakceptowały propozycję Brukseli obniżenia do 114 euro za tonę w 2017 r. cła w imporcie bananów, w ostatnich dniach wynegocjowały z Unią pierwszą redukcję cła od 15 grudnia do 148 euro. Wraz z podpisaniem oficjalnej umowy, pierwsza stawka zostanie obniżona do 148 euro, a następne w kolejnych 7 latach do 143, 136, 132, 127, 122, 117 i 114 euro/t.
Ekwador jest największym producentem i eksporterem bananów do krajów Unii. W ostatnich negocjacjach uczestniczyły wszystkie kraje eksportujące do Unii - komunikat wymienił zwłaszcza Kolumbię, Kostaryką i Panamę - co pozwoliło osiągnąć ostateczne porozumienie. USA nie eksportują do Unii, ale ich koncerny Dole, Chiquita i Del Monte mają plantacje tych owoców w Ameryce Łacińskiej, więc dołączyły do sporu z Unią.
Zgodnie z europejską propozycją, opłaty pobierane w Unii będą maleć co roku ze 176 euro/t obecnie do 114 euro w latach 2010-17. Część redukcji ceł po 2013 r. będzie zależeć od umowy w ramach rundy z Doha, obecnie w impasie.
W ostatnich tygodniach uległy przyspieszeniu negocjacje Brukseli z Kolumbią, Panamą, Kostaryką, Hondurasem, Gwatemalą, Peru, Brazylią, Meksykiem, Nikaraguą i Wenezuelą, aby można było zakończyć „wojnę bananową” trwającą kilkadziesiąt lat.