Myśliwce. F-35 Lockheeda Martina wygrał w Belgii ceną

Rząd Belgii potwierdził wybór myśliwców F-35 Lockheeda Martina, bo amerykańskie samoloty okazały się tańsze od Typhoonów Eurofightera

Aktualizacja: 29.10.2018 05:23 Publikacja: 27.10.2018 11:34

Myśliwce. F-35 Lockheeda Martina wygrał w Belgii ceną

Foto: materiały prasowe

— Wylądowaliśmy — ogłosił minister obrony Steven Vandeput podczas konferencji prasowej. — Rząd inwestuje dużo w obronę. Kupując myśliwce F-35A zapewniamy nam bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych wojskowych. Oferta Amerykanów była najlepsza we wszystkich naszych 7 kryteriach oceny — dodał na konferencji prasowej.

Czytaj także: Belgia woli F-35 nie wykrywane przez radar

Belgia wybrała typową wersję samolotów, dostawy pierwszych zaplanowano w 2023 r. Samoloty nie wykrywane i śledzone przez radary i czujniki ciepła nieprzyjaciela zapewniają sojusznikom w NATO technologiczną przewagę dodatkowymi cechami, np. zdolnością zakłócania sieci łączności i sygnałów nawigacji nieprzyjaciela. Lockheed Martin podał, że Belgia stała się 13. krajem, który wybrał F-35. Samolot powstaje w 3 wariantach: A — zwykłego startu i lądowania, B — krótkiego startu i pionowego lądowania, C — dostosowanego do lotniskowców.

Rząd premiera Charlesa Michela podał, że mimo dużej chęci wspierania europejskich sojuszników wybrał maszyny amerykańskie, bo w dłuższej perspektywie okazały się tańsze o 600 mln euro wobec planowanego wydatku z budżetu. Łączna wartość zakupu 34 maszyn, szkolenia pilotów, hangarów i serwisowania do 2030 r. wynosi 4 mld euro — podał minister Vandeput, podczas gdy w budżecie zaplanowano sumę 4,6 mld. W ciągu 40 używania tych samolotów będą kosztować Belgię 12,4 mld euro, a nie 15 mld jak początkowo zakładano — dodał.

Wygląda na to, że Belgia skorzystała na strategii producenta obniżania ceny wraz z zwiększaniem produkcji. W Stanach krytykowano program F-35 za opóźnienia i przekraczanie budżetu. Każdy samolot będzie kosztować ok. 76 mln euro, nieco mniej od ceny zapłaconej przez Holandię i Włochy — uważa dziennik „Le Soir" powołujący się na zamknięty briefing belgijskich wojskowych dla członków parlamentu, gdy podjęto ostateczną decyzję.

Premier Michel bronił też decyzji wyboru firmy z USA a nie europejskiego konsorcjum jako sposobu równoważenia lojalności względem sojuszu kierowanego przez Amerykanów i wydatkami na obronę w Europie. — Wybieramy współpracę z NATO i na rzecz europejskiej obrony — powiedział. Pieniądze zaoszczędzone na F-35 zostaną użyte na inne zakupy sprzętu wojskowego. Belgia jest jednym z najgorszych krajów, jeśli chodzi o przeznaczenie 2 proc. PKB na obronę do 20024 r., teraz wydaje niecałe 0,9 proc. Wicepremier Kris Peeters poinformował, że 30 proc. komponentów do F-35 będzie pochodzić z Europy.

Zakupy w innych krajach

Belgia zamówiła w końcu 34 samoloty F-35. Bułgaria chce kupić w przetargu 8 nowych lub używanych za 1,8 mld lewa (1,06 mld dolarów), otrzymała oferty nowych F-16V albo F/A-18E. F Super Hornet, nowych Gripen i używanych Typhoonów. Finlandia chce wymienić starzejącą się flotę 62 F-A-18 Hornet; do umowy za 10 mld euro kandydują Gripen, Rafale, Super Hornet, F-35 i Typhoon. Oferty można składać do początku 2019 r., decyzja o wyborze zapadnie w 2021 r.

Niemcy chcą kupić 90 myśliwców wielozadaniowych, które zastąpią 85 Tornado. Kandydują F-35, F/A-18/F i F-15E Boeinga, Typhoon. Dostawy mają zacząć się w 2025 r. lub wcześniej. Minister obrony Ursula von der Leyen faworyzuje maszyny Eurfightera.

Polska ma flotę 48 F-16 Lockheeda, ale w najbliższych latach ma wymienić 30 MiG-29. Słowacja przeznaczyła 1,9 mld dolarów na kupno 16 F-16 na miejsce MiG-29. Szwajcaria postanowiła wymienić flotę F-5 i starszych F/A-18, kupić nowy naziemny system obrony za łączną sumę 8 mld franków. Zaprosiła 5 producentów z Europy i USA do złożenia do stycznia ofert dotyczących 30-40 myśliwców.

— Wylądowaliśmy — ogłosił minister obrony Steven Vandeput podczas konferencji prasowej. — Rząd inwestuje dużo w obronę. Kupując myśliwce F-35A zapewniamy nam bezpieczeństwo i bezpieczeństwo naszych wojskowych. Oferta Amerykanów była najlepsza we wszystkich naszych 7 kryteriach oceny — dodał na konferencji prasowej.

Czytaj także: Belgia woli F-35 nie wykrywane przez radar

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Majówka, wakacje to czas złodziejskich żniw. Jak się nie dać okraść
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Materiał Promocyjny
Dzięki akcesji PKB Polski się podwoił