To, co w detalu nazywa się po prostu rachunkiem z obsługą przez telefon, Internet i możliwością wystąpienia o linię kredytową, w ofercie dla firm jest już nazwane pakietem. Za wiele produktów bankowych, nawet za tak podstawową usługę jak realizacja przelewów, trzeba bankowi płacić dodatkowo.
Banki prowadzą bardzo zróżnicowaną politykę cenową wobec małych firm. Na rynku można spotkać rachunki z dość wysokim abonamentem i sporym zakresem usług, za które nie są naliczane dodatkowe opłaty, ale i takie, gdzie stała opłata jest zredukowana do minimum lub wręcz nie ma jej wcale, za to płaci się osobno za każdą wykonaną operację.
Wielu drobnych przedsiębiorców korzysta z konta firmowego w minimalnym zakresie – tylko po to, by wykonać obowiązkowe przelewy do ZUS i urzędu skarbowego, a resztę środków jak najszybciej przelać na swój prywatny rachunek. Im zdecydowanie bardziej będzie odpowiadał ten drugi model płacenia za usługi bankowe. Dlatego w tabeli zestawiamy propozycje banków, które oferują prowadzenie konta firmowego bez miesięcznej opłaty.
W ofercie wielu banków wyodrębnione zostały osobne rachunki dla firm, które dopiero startują na rynku lub uruchomiły działalność niedawno, na przykład w ciągu poprzednich kilku miesięcy. Cechą szczególną tych produktów są obniżone opłaty, a niekiedy nawet ich całkowity brak. Możliwość korzystania z takiej preferencyjnej oferty jest ograniczona czasowo – na przykład do 12 lub 18 miesięcy. Po tym czasie albo opłaty są podnoszone do zwykłego poziomu, albo przedsiębiorca musi przekształcić rachunek na standardowy. Zwykle częścią oferty są również niższe prowizje za dodatkowe usługi związane z rachunkiem, takie jak wydanie i użytkowanie karty debetowej.
Niektóre banki proponują tym klientom także „kredyty na start”. Są to limity debetowe uruchamiane na rachunku lub karcie, dostępne nawet w dniu złożenia przez klienta wniosku o rachunek. Zwykle nie da się w ten sposób pożyczyć wielkich kwot, jednak i niewielkie sumy mogą być atrakcyjne dla nowo powstałej firmy, która nie może się jeszcze pochwalić stażem na rynku i w związku z tym ma utrudniony dostęp do innych form finansowania.Na zasadach innych niż ogół przedsiębiorców bardzo często traktowani są też przedstawiciele wolnych zawodów prowadzący własną działalność gospodarczą, a więc np. lekarze, architekci, prawnicy, notariusze. Tu preferencje w stosunku do standardowej oferty mogą polegać na obniżeniu opłat, ale także na uproszczonych procedurach ubiegania się o produkty kredytowe.