Potwierdziły się wcześniejsze informacje „Rz”. W sobotę napisaliśmy, że obie firmy już się wstępnie porozumiały w sprawie współpracy przy restrukturyzacji szczecińskiego zakładu i w poniedziałek mają razem przekazać do Brukseli potwierdzające to dokumenty.
Strony nie ujawniają szczegółów porozumienia. Wiadomo jedynie, że Ulstein ma założyć specjalnie na potrzeby tej inwestycji spółkę celową pod nazwą Ceslera.
– Jeszcze dziś przekażemy dokumenty o porozumieniu do Brukseli – mówi „Rz” Maciej Wewiór, rzecznik resortu skarbu. – Do jutra eksperci obu firm powinni uzupełnić program restrukturyzacji dla Stoczni Szczecińskiej Nowej o aneks, który przedłoży Mostostal.
Mostostal Chojnice, kontrolowany przez firmę KEM z Dąbrowy Górniczej należącą do Elżbiety i Mariana Krawczyków (55. miejsce na liście najbogatszych Polaków tygodnika „Wprost”), to producent tzw. wysokogabarytowych konstrukcji stalowych, m.in. platform wiertniczych i suwnic portowych. Umowa Mostostalu z norweskim Ulstein Verft ma gwarantować, że produkty, które będą wytwarzane w szczecińskiej stoczni, będą miały odbiorcę. I tym samym uwiarygadniać w Komisji Europejskiej wcześniejsze deklaracje inwestora, który w programie restrukturyzacji stoczni zawarł informacje o planowanej współpracy z Norwegami.
Sugestie dotyczące współdziałania obu firm – jak wynika z nieoficjalnych informacji – miały dotrzeć w miniony piątek do Ministerstwa Skarbu za pośrednictwem polskiego przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. KE poprosiła też o dodatkowe wyjaśnienia dotyczące wspólnego programu restrukturyzacji Stoczni Gdynia i Gdańsk, przedłożonego przez ISD Polska.