Zamierzamy wpisać internetowe głosowania na WZA do kodeksu dobrych praktyk spółek giełdowych – deklaruje „Rz” Ludwik Sobolewski, prezes GPW. Wtóruje mu szef Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych (SII). – Będziemy wywierać presję na spółki, by udostępniały możliwość takiego głosowania akcjonariuszom – mówi Jarosław Dominiak z SII.
Według przedstawicieli rynku finansowego nowe rozwiązanie powinno skokowo zwiększyć aktywność inwestorów na WZA, i to nie tylko drobnych graczy. – Na pewno to rozwiązanie zdecydowanie zwiększy udział głosów na WZA; dla nas to jest korzystne i będziemy mogli uczestniczyć w większej liczbie WZA niż obecnie – mówi Jarosław Lis, zarządzający Union Investment TFI.Ustawa wdrażająca unijną dyrektywę w sprawie wykonywania niektórych praw akcjonariuszy została już podpisana przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Wejdzie w życie w sierpniu.
Dotąd głosowanie przez Internet było możliwe, tylko gdy na sali obrad był pełnomocnik akcjonariusza – w praktyce więc nie działało. Intencją dyrektywy jest przede wszystkim umożliwienie akcjonariuszom oglądania obrad WZA w Internecie oraz wykonywania ich praw korporacyjnych, takich jak prawo głosu, zadawania pytań czy zgłaszania sprzeciwu.
– Zapisy te dotyczą wszystkich spółek akcyjnych, nie tylko giełdowych, jednak do ich wykonywania niezbędne są zmiany w statucie firmy – mówi Krzysztof Grabowski z KNF.
Od spółki zależy, czy transmisja będzie dostępna wyłącznie dla akcjonariuszy czy dla wszystkich zainteresowanych.