[b]1. [link=http://www.zzmkopex.com.pl" target="_blank]Grupa ZZM-Kopex[/link][/b]
Trzeci co do wielkości światowy producent maszyn i urządzeń dla górnictwa. Jego historia sięga listopada roku 1961, kiedy w Katowicach utworzone zostało Przedsiębiorstwo Budowy Zakładów Górniczych za Granicą – Kopex. W 1962 r. wpisano je do rejestru przedsiębiorstw państwowych.
Na warszawskiej giełdzie spółka zadebiutowała w 1998 r. W 2006 r. Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne nabyły większościowy pakiet akcji Kopeksu. Tak powstała grupa ZZM-Kopex.
Grupa skupia ponad dziesięć spółek okołogórniczych. Zabrzańskie Zakłady Mechaniczne produkują kombajny, PBSz buduje szyby w kopalniach, Wamag specjalizuje się w urządzeniach do przeróbki węgla, a np. Tagor projektuje i produkuje zmechanizowane obudowy i przenośniki taśmowe. To jednak nie koniec aspiracji notowanej na giełdzie grupy.
Grupa interesuje się teraz akwizycjami firm w RPA – m.in. fabryką transformatorów, którą mógłby przejąć należący do Kopeksu Hansen. Coraz głośniej mówi się też o połączeniu Kopeksu z konkurencyjnym Famurem. – Owszem, taki plan co chwilę powraca. Jednak do tego musi być wola głównych akcjonariuszy, a tego na razie nie ma – mówi Marian Kostempski, prezes Kopeksu. Przyznaje, że jego firma wykorzystała koniunkturę, zarobiła i pokazała, że polskie produkty mogą być konkurencyjne wobec takich potentatów jak np. amerykański gigant, producent sprzętu Joy.