Od początku 2011 r. Polska będzie mogła zwiększyć import gazu ziemnego z kierunku południowego o 0,5 mld m sześc. wobec 14 mld, jakie dziś zużywa nasz kraj. Wszystko dzięki porozumieniu zawartemu przez państwowego Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System z czeską spółką RWE Transgas Net dotyczącemu budowy gazociągu Moravia. Połączy on czeskie Trzanowice z polskim Cieszynem i Skoczowem. – Szacujemy, że ta inwestycja będzie kosztować łącznie około 120 mln zł – mówi Jan Chadam, prezes Gaz-Systemu.
Strony chcą, aby przesył surowca rozpoczął się już 1 stycznia 2011 r. Od 18 września do 19 października tego roku Gaz-System i RWE Transgas Net będą przyjmować zapisy na moce przesyłowe. W połowie listopada zamierzają wspólnie je rozdzielić.
Możliwość transportu błękitnego paliwa tą drogą chce sobie zagwarantować Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. – Decyzja o budowie Moravii jest dobrą wiadomością dla Polski, gdyż połączy nasz system z systemem kraju Unii Europejskiej i pozwoli nam pozyskać dodatkowe ilości surowca. W planowanym gazociągu chcemy zgłosić zapotrzebowanie na 100 proc. mocy przesyłowych – mówi Radosław Dudziński, wiceprezes ds. projektów strategicznych PGNiG.
Moravia będzie gazociągiem dwukierunkowym. Strony przyjmują, że początkowo posłuży wyłącznie do przesyłania surowca do Polski. W sytuacjach awaryjnych pozwoli również na transport gazu do Czech.
Według przedstawicieli Kancelarii Premiera po roku 2015 może dojść do rozbudowy tego połączenia. W zależności od potrzeb Polski oraz uzyskania dostępu do dodatkowych ilości surowca możliwe jest ewentualne zwiększenie jego przepustowości do 2 – 3 mld m sześc. rocznie.