To alternatywny system w stosunku do technologii zmechanizowanych ścian wydobywczych, wykorzystujący kombajny typu Continuous Miner oraz cały szereg urządzeń pomocniczych: kołowe wozy załadunku i transportu urobku z napędem elektrycznym (Shuttle Car) oraz samobieżne, gąsienicowe obudowy podporowe (Breaking Line Support).
Eksploatacja złóż minerałów w systemie filarowo–komorowym jest możliwa w młodych formacjach geologicznych. Wykorzystanie tych systemów jest tańsze i często bardziej elastyczne od ścian zmechanizowanych. Na stosowaniu technologii filarowo-komorowej bazuje górnictwo RPA. Technologia ta stosowana jest także w przemyśle wydobywczym w regionie Azji Południowo - Wschodniej.
– Nabycie australijskiej spółki Waratah Engineering będzie uzupełnieniem kompetencji Grupy Kopex i odpowiedzią na zapotrzebowanie nowoczesnego przemysłu wydobywczego, który poszukuje usług o charakterze kompleksowym. Posiadamy teraz komplet maszyn wydobywczych dla wszystkich stosowanych na świecie technologii głębinowego wydobycia węgla i innych minerałów – mówi Marian Kostempski, prezes Kopeksu. – Akwizycja ta istotnie zwiększy naszą pozycję konkurencyjną w RPA oraz w całym regionie Azji Południowo - Wschodniej, w szczególności w Chinach, Wietnamie, Indiach i Indonezji - dodaje. Jest to trzecia akwizycja Grupy Kopex na rynku australijskim, po przejęciu w 2007 roku 50 proc. udziałów w spółce Inbye Mining Services Pty Ltd. zajmującej się projektowaniem i produkcją kompletnych systemów przenośników zgrzebłowych oraz zakupie bazy serwisowo-remontowej w Quennsland.
Waratah Engineering stanowić będzie w Grupie Kopex ogniwo zaplecza produkcyjno – serwisowego na rynki wydobywcze Australii i Nowej Zelandii oraz Azji. Produkcja maszyn górniczych w Waratah Engineering będzie rozwijana z wykorzystaniem rozwiązań technicznych w systemach maszyn do filarowo-komorowego wydobycia opracowanych już w spółkach z Grupy Kopex.
– Widzimy duże korzyści płynące z efektu synergii pomiędzy australijską spółką Waratah Engineering oraz spółkami z Grupy Kopex w RPA oraz Indonezji – mówi Marian Kostempski. – Spółka Kopex Genwest z Johannesburga w RPA, będąca częścią zależnej od Grupy Kopex spółki Hansen Sicherheitstechnik, działająca dotychczas w obszarze elektrycznych urządzeń zasilania i dystrybucji energii dla systemów maszyn górniczych, przekształcana jest obecnie w spółkę zdolną również do produkcji i serwisu maszyn górniczych, produkowanych przez Grupę Kopex. Górnictwo głębinowe RPA bazuje w części na technologii filarowo-komorowej, dlatego firma Genwest rozpocznie produkcję i sprzedaż wozów transportu urobku (shuttle car), na bazie współpracy i licencji udzielonej jej przez Waratah Engineering.