– Zainteresowanie zbożem na rynku krajowym jest niewielkie – twierdzi Andrzej Dębowski z giełdy Rolpetrol. Dotychczas ceny były w miarę stabilne, bo sporo ziarna, zwłaszcza z północnych regionów kraju, dostarczano do portów, skąd było eksportowane.

Jeśli jednak sprzedaż za granicę się zmniejszy, możliwa jest niewielka korekta cen w dół.

Deszczowa pogoda utrudnia zbiory kukurydzy. Żniwa w wielu regionach jeszcze się na dobre nie zaczęły. Na rynku dominuje ziarno z importu. Jeśli pogoda się poprawi, to więcej kukurydzy trafi na rynek i możliwe będą spadki cen do 400 zł za t – uważają maklerzy.

W handlu mięsem zwiększona sprzedaż tłuszczów na Wschód na razie nie wpłynęła na wzrost cen. Zdaniem ekspertów wyraźniejsze podwyżki są mało prawdopodobne, bo to – jak pokazuje doświadczenie – zahamowałoby sprzedaż.

Zainteresowanie półtuszami i tzw. elementami, jak szynka czy schab, jest w dalszym ciągu niewielkie. Jak podają analitycy BGŻ, spadają ceny bydła rzeźnego, przy czym najszybciej tanieją krowy.

Na zielonym rynku drożeją ziemniaki. Według Głównego Urzędu Statystycznego będzie ich w tym roku o 12 proc. mniej niż w ubiegłym. W skupie spółdzielczym ceny są już o kilkanaście procent wyższe niż przed rokiem.