Wysyłanie tradycyjnych (papierowych) listów to bardzo żmudna operacja. Napisanie listu i jego wydrukowanie (w przypadku gdy korzystamy z komputera), zapakowanie w kopertę, naklejenie znaczka i wrzucenie do skrzynki zabiera co najmniej kilka, jeśli nie kilkanaście minut. W przypadku firm, które wysyłają setki lub tysiące listów, ten proces jest tylko nieco łatwiejszy bo za adresowanie kopert czy przybijanie pieczątki o uiszczeniu opłaty (zamiast znaczka) odpowiadają maszyny (frankownice). Zazwyczaj tego typu usługa (tzn. obsługa korespondencji masowej) jest zresztą zlecana zewnętrznym wykonawcom. Mimo to koszty wysyłania tysięcy listów są gigantyczne.
[srodtytul]Technologia w służbie ludzkości[/srodtytul]
Sposobem na zaoszczędzenie wydatków może być korzystanie z poczty hybrydowej - systemu zarządzania korespondencją masową coraz powszechniej używanego na całym świecie. W zeszłym roku poczta włoska dostarczyła ok. 1,5 mld tego typu przesyłek. Rozwiązanie łączy funkcjonalność poczty elektronicznej i cechy tradycyjnych usług pocztowych. Listy hybrydowe przesyłane są internetem z komputera nadawcy do centralnego ośrodka gdzie, przy pomocy środków elektronicznych, są sortowane i formatowane. Potem system automatycznie wybiera regionalny ośrodek wydruku, czyli miejsce najbliższe lokalizacji adresata, gdzie przesyłka jest drukowana, kopertowana i adresowana. To pozwala zoptymalizować koszty logistyczne i przyspieszyć proces doręczenia. Końcowym etapem procesu jest odbiór przez operatora pocztowego zaadresowanych przesyłek z jednego z regionalnych ośrodków wydruku i dostarczanie ich – w wersji papierowej – do adresatów.
[srodtytul]Hybrydy u bram[/srodtytul]
Również w naszym kraju, już za kilka miesięcy, klienci będą mogli korzystać z dobrodziejstw poczty hybrydowej. Do uruchomienia usługi przymierza się firma Fibra-Hallo.pl Jest strategicznym partnerem InPostu – niezależnego operatora pocztowego. Jej przedstawiciele nie wykluczają jednak współpracy z innymi operatorami. Fibra-Hallo.pl, kosztem około 13 mln zł (projekt jest w połowie finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Nowe inwestycje o wysokim potencjale innowacyjnym”), buduje ośrodek centralny w Piotrkowie Trybunalskim i 15 ośrodków regionalnych. Kilka dni temu spółka poinformowała o podpisaniu umowy z Arcusem, który dostarczy systemy kopertujące Pitney Bowes (największy światowy dostawca urządzeń dla usług pocztowych) oraz urządzenia drukujące służących do obsługi korespondencji masowej i wydruków. Łączna wartość umowy wynosi ponad 10 mln zł. Arcus będzie również dbał o serwis urządzeń przez najbliższe pięć lat.