Już 17 krajów Unii Europejskiej wprowadziło podatek od samochodów osobowych uzależniony od emisji CO2 i zużycia paliwa – podał wczoraj Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM), powołując się na branżowe stowarzyszenie ACEA. O zastosowaniu takiego rozwiązania w Polsce wciąż nie słychać, choć od dawna apeluje o to branża motoryzacyjna.
– Mamy jeden z najstarszych parków samochodowych, w którym średnia wieku pojazdu wynosi 15 lat. Wprowadzenie podatku ekologicznego napędziłoby koniunkturę na nowsze i bardziej przyjazne środowisku auta i zahamowałoby napływ zaśmiecających drogi wraków – twierdzi prezes PZPM Jakub Faryś.
Jak dowiedziała się „Rz”, jeszcze w tym tygodniu dojdzie do spotkania ekspertów przemysłu samochodowego z przedstawicielami Ministerstwa Gospodarki w sprawie przyszłości polskiej motoryzacji. Podatek ekologiczny będzie prawdopodobnie jednym z tematów rozmów. Europejski przemysł motoryzacyjny od dawna nawołuje do zastąpienia nim tradycyjnego podatku samochodowego, argumentując, że ten ostatni stanowi zagrożenie dla odnowy flot samochodowych. Branża twierdzi, że brak podatku ekologicznego to jeden z elementów hamujących wzrost sprzedaży nowych samochodów, bo na polski rynek stale napływają duże ilości samochodów wiekowych i mocno wyeksploatowanych, za to tańszych.
– Nie chodzi nam o zablokowanie prywatnego importu używanych aut. Gra toczy się o stworzenie mechanizmu, dzięki któremu ludziom opłacałoby się kupować samochody nowe – tłumaczy Faryś.
Liczba krajów europejskich stosujących podatek ekologiczny stale rośnie. W roku 2006 wprowadziło go tylko dziewięć państw, w 2007 było ich już 11, w 2008 r. – 14. Do kwietnia 2009 r. podatek ten funkcjonował już w 15 krajach Unii. Latem 2009 roku do listy tej dołączyły także Niemcy i Łotwa. Obecnie częściowe lub całkowite opodatkowanie aut podatkiem uzależnionym od emisji CO2 lub zużycia paliwa obowiązuje w Austrii, Belgii, na Cyprze, w Danii, Finlandii, Francji, Niemczech, Irlandii, na Łotwie, w Luksemburgu, na Malcie, w Holandii, Portugalii, Rumunii, Hiszpanii, Szwecji oraz w Wielkiej Brytanii.