Wielkie emisje europejskich banków

Commerzbank i Intesa Sanpaolo chcą pozyskać ze sprzedaży akcji łącznie 13,25 mld euro, zanim zacznie obowiązywać umowa Bazylea III

Publikacja: 07.04.2011 03:25

Kurs Commerzbanku

Kurs Commerzbanku

Foto: Rzeczpospolita

Niemiecki Commerzbank (właściciel polskiego BRE Banku) poinformował, że do czerwca spłaci większość wsparcia finansowego, jakie uzyskał z państwowego funduszu stabilizacji rynków Soffin. W tym celu aż o 11 mld euro podwyższony zostanie kapitał.

Dwie emisje do końca maja

Operację tę podzielono na dwa etapy. Od wczoraj sprzedawane są obligacje wymienne, które w ciągu najbliższych pięciu tygodni mają obowiązkowo zostać przekształcone w akcje banku. Z tej transakcji do kasy banku wpłynie 2,75 mld euro.

W drugim etapie, który musi jeszcze zaaprobować walne zgromadzenie akcjonariuszy przeniesione z 18 na 6 maja, Commerzbank chce sprzedać nowe akcje dotychczasowym inwestorom za 8,25 mld euro. Czy tyle pieniędzy uda się ściągnąć z rynku, zależy oczywiście od popytu. Zapowiedź tych transakcji inwestorzy przyjęli z zadowoleniem, dzięki czemu kurs akcji Commerzbanku na frankfurckiej giełdzie wzrósł o 1,5 proc.

Wczorajszą aprobatę uczestników rynku dla tych transakcji w dużym stopniu wyjaśnia jej cel. Pozyskane z emisji pieniądze Commerzbank chce przeznaczyć na spłacenie 14,3 mld euro z tzw. cichych udziałów Soffin, które opiewają obecnie na 16,2 mld euro. Te ciche udziały to istniejąca w Niemczech forma kapitału pozbawionego prawa głosu, którą rząd wykorzystuje do dokapitalizowania przeżywających kłopoty banków.

Lepsze wyniki

Najpóźniej do 2014 r. bank chce całkowicie zwrócić państwową pomoc uzyskaną w czasie kryzysu finansowego w 2008 i w 2009 r. Wsparcie to skutecznie zabezpieczyło Commerzbank przed ryzykiem związanym z przejęciem przeżywającego wówczas trudne chwile Dresdner Banku. W zamian Soffin uzyskał kontrolę nad 25 procentami plus jedna akcja Commerzbanku.

Największe europejskie towarzystwo ubezpieczeniowe Allianz wyraziło już zainteresowanie wzięciem udziału w emisji praw poboru Commerzbanku. Allianz ma już 9,5 proc. akcji banku. Gotowość powiększenia tego udziału wynika również z lepszych, niż oczekiwano, rezultatów jego działalności. – Odzyskaliśmy rentowność na rok wcześniej, niż prognozowano, co pozwala spółce spłacić prawie 90 proc. uzyskanej od rządu pomocy – powiedział prezes Commerzbanku Martin Blessing. – Pozostałe 1,9 mld euro zamierzamy oddać najpóźniej w 2014 r. z przyszłego podniesienia kapitału wymaganego nowymi przepisami – dodał.

Drugi pod względem wielkości włoski bank Intesa Sanpaolo chce z kolei pozyskać ze sprzedaży nowych akcji 5 mld euro w celu podniesienia kapitału. To już czwarty włoski bank, który w ostatnim czasie zapowiedział taką operację. Chcą umocnić swoją pozycję, zanim wejdzie w życie porozumienie Bazylea III, które zobowiąże banki do ponaddwukrotnego podniesienia kapitału.

Informując o nowej emisji, Intesa zapowiedziała, że rozważa rozwinięcie działalności w Polsce, Czechach, Turcji, w krajach Bliskiego Wschodu i północnej Afryki. Emisja i akwizycje to część nowego biznesplanu banku, który zakłada wypracowanie 4,2 mld euro zysku netto do 2013 r.

 

Niemiecki Commerzbank (właściciel polskiego BRE Banku) poinformował, że do czerwca spłaci większość wsparcia finansowego, jakie uzyskał z państwowego funduszu stabilizacji rynków Soffin. W tym celu aż o 11 mld euro podwyższony zostanie kapitał.

Dwie emisje do końca maja

Pozostało jeszcze 91% artykułu
Biznes
Przełom w wojnie handlowej. Sprzedaż aut elektrycznych wystrzeliła
Biznes
Na Pomorzu przerzut wojsk ma być łatwiejszy
Biznes
Człowiek ze złotym klozetem, czyli korupcja w rosyjskiej drogówce
Biznes
Zełenski spotka się z Putinem. Chiny i USA na drodze do porozumienia?
Biznes
Wyszukiwarka Google już nie taka popularna. Co zrobi gigant?
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem