Policja podejrzewa, że zatrzymani są przywódcami hiszpańskiego odgałęzienia grupy. Jak podano, serwer znajdujący się w domu jednego z nich był wykorzystywany do koordynowania i przeprowadzania cyberataków na cele, wśród których znalazły się m.in. dwa główne hiszpańskie banki, włoska firma energetyczna Enel oraz rządy Egiptu, Algierii, Libii, Iranu, Chile Kolumbii i Nowej Zelandii.

Aresztowań dokonano w Barcelonie, Walencji i położonym na południu kraju mieście Almeria - napisano w oświadczeniu policji nie podając jednak, kiedy je przeprowadzono. Dodano, że od października 2010 roku hiszpańscy policjanci specjalizujący się w zwalczaniu cyberprzestępczości przeanalizowali ponad dwa miliony stron internetowych i wpisów na chatach zanim wreszcie namierzyli trzech podejrzanych.

Według hiszpańskich władz działania przeciwko "Anonymous" prowadziły wcześniej tylko Stany Zjednoczone i Wielka Brytania. W styczniu brytyjska policja aresztowała pięciu młodych ludzi podejrzanych o udział w cyberatakach organizowanych przez "Anonymous". Grupa opowiedziała się np. po stronie WikiLeaks w konflikcie z rządem USA po ujawnieniu w ubiegłym roku poufnych depesz dyplomatycznych. "

Anonymous" wzięli na siebie odpowiedzialność za ataki na strony m.in. takich firm jak Visa, Mastercard czy Paypal, które w wyniku skandalu zerwały swoje powiązania z WikiLeaks. Grupa zarzuciła koncernom, że pomagają w uciszeniu demaskatorskiego portalu i zebrała armię internautów, którzy udostępnili swoje komputery, by zablokować komunikację z firmowymi serwerami.

W lutym, kiedy w Egipcie trwały antyrządowe demonstracje, "Anonymous" w podobny sposób zaatakowała strony egipskiego ministerstwa informacji i rządzącej partii. W oświadczeniu zamieszczonym na Twitterze grupa przyznała się do ataków argumentując, że chciała w ten sposób wyrazić poparcie dla prodemokratycznych dążeń demonstrantów.