Przewodniczący Komisji spotkał się już z liderami Australii, Nowej Zelandii i Singapuru, by zademonstrować, dlaczego Unia Europejska potrzebuje wsparcia tych państw, aby implementować podatek od transakcji finansowych (FTT – financial transaction tax). Żadne spośród tych trzech państw nie wyraziło poparcia dla podatku mimo kampanii prowadzonych w tamtejszych parlamentach, a także przez organizacje społeczeństwa obywatelskiego, które ubiegały się o poparcie dla FTT.
Barroso porusza z przywódcami odwiedzanych państw najróżniejsze tematy, nawet kwestie związane z globalnym ociepleniem, jednak zdaje się, że przeforsowanie idei podatku od transakcji finansowych przed szczytem G20 w Cannes postawił sobie za punkt honoru. Idea ta została już raz odsunięta – podczas szczytu G20 w Seulu w listopadzie 2010 r.
Przed kolejnym listopadowym spotkaniem G20 Komisja Europejska ujawni propozycję wprowadzenia FTT w Europie stanowiącą część siedmioletniej perspektywy finansowej UE przekierowującej dochody do unijnego budżetu. Przedstawiciel Komisji przyznał, że FTT wpasowuje się w obecny system czerpania wpływów z podatków importowych i eksportowych, ponieważ ma on równie szeroką bazę wykorzystania w całej Unii.
Zwolennicy FTT twierdzą, że podatek ten jest niezbędny, by stłumić spekulacyjny handel wysokiej częstotliwości (high frequency trading) oskarżany o doprowadzenie do pogłębiającej się niestabilności rynków finansowych.