Dotychczasowe zapisy strategii górniczej mówiły o tym, że państwo ma zachować kontrolę w prywatyzowanych spółkach węglowych, jednak przykład Bogdanki pokazał, że strategia może być zmieniana na konkretne potrzeby. Dlatego już przy debiucie JSW w statucie spółki zapisano, że o ile teraz państwo zachowuje w spółce ponad 50 proc. udziałów, to na zejście poniżej tego poziomu potrzebna jest zgoda Rady Ministrów, a zachowany pakiet udziałów i tak ma sprawić, że to skarb państwa zachowa władztwo korporacyjne w firmie.

Zdaniem Artura Iwańskiego, analityka DM PKO BP model właścicielski JSW będzie za kilkanaście miesięcy zbliżony do tego, który stosowany jest w KGHM Polska Miedź. Górniczy zespół trójstronny ustalił na razie, że w górniczej strategii doprecyzowane zostaną postanowienia dotyczące trybu prywatyzacji kopalń (wyłącznie przez giełdę, a nie inwestora strategicznego) i określone zostaną warunki tego procesu. Chodzi o to, by prywatyzacja mogła przebiegać w kilku etapach, a skarb państwa zachował w spółkach wspomniane już władztwo korporacyjne. Dodatkowo strona społeczna wnioskuje o doprecyzowanie w strategii roli związków zawodowych w procesie przygotowania procesu prywatyzacji. Chodzi w sumie o jedno słowo: zasadność prywatyzacji będzie „uzgodniona", a nie „uzgadniana" w porozumieniu ze stroną społeczną, odrębnie dla każdej spółki. Ta sprawa ma być omawiana na najbliższym zespole trójstronnym z przedstawicielami resortu skarbu.

Dodatkowo górnicy domagają się, by w ramach górniczego zespołu trójstronnego zawarto porozumienie określające minimalny zakres pakietu socjalnego dla załóg kopalń przy prywatyzacji. Związkowcy chcą minimum 10 lat gwarancji zatrudnienia oraz określenia rekompensat dla pracowników spółek, którzy nie maja uprawnień do otrzymania darmowych akcji danej firmy z mocy ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji. Ten ostatni punkt wywoła na pewno dyskusję, bo był najbardziej spornym przy negocjacjach na linii związki – zarząd JSW przed debiutem Jastrzębia. W efekcie gór nicy dostali tam 10-letnie gwarancje pracy, a dla osób nieuprawnionych do darmowych akcji przewidziano specjalną pulę nieodpłatnych akcji, które od skarbu państwa kupuje dla nich spółka (uprawnieni otrzymują średnio 31,7 akcji, nieuprawnieni 19). Przydział akcji dla uprawnionych pracowników JSW rozpoczął się 10 października. Dla nieuprawnionych rozpocznie się w innym terminie, o którym spółka będzie informować.