Wśród największych polskich firm, zarówno w czasach gospodarczej koniunktury, jak i kryzysowego spowolnienia, dochodzi do znaczących roszad. W sumie jedna firma awansowała o ponad 1000 miejsc, kolejne 461 o ponad 100 pozycji. Swoje notowania poprawiły w tegorocznej edycji zestawienia aż 933 spółki. Z kolei 392 mają w porównaniu z poprzednią edycją niższą pozycję. Tylko jedna spadła o ponad tysiąc miejsc, 110 ma pozycję gorszą o co najmniej 100 oczek niż rok wcześniej. W zestawieniu – jak widać – pojawiła się ogromna liczba ponad 600 debiutantów. Jednak często są to debiuty fałszywe, co wynika choćby z niepodania przez firmy danych finansowych do poprzedniej edycji listy.
Liderem awansów jest Wikidot INC z Torunia. To polski oddział amerykańskiego koncernu internetowego prowadzącego ponad 100 tys. witryn różnego typu. Firma w 2010 r. miała 379,1 mln zł przychodów, aż 187 proc. więcej niż rok wcześniej. Na liście zajmuje już 673. pozycję.
Niewiele mniej, bo o 913 miejsc, awansowała firma Świecie Recykling. Jak widać, przekrój firm spektakularnie poprawiających notowania jest duży – to zarówno polskie oddziały zagranicznych koncernów, jak i rodzime spółki z wielu różnych branż, zarówno produkcyjnych, jak i zajmujących się sprzedażą czy usługami. W czołowej dziesiątce zestawienia autorem największego awansu jest KGHM Polska Miedź. W obecnej edycji zajmuje już szóstą lokatę, o cztery oczka wyżej niż rok temu.
Podobnie wygląda przekrój firm, które 2010 r. nie uznają za zbyt udany. Niemal 400 spółek ma niższą pozycję, niż miały w liście powstałej w oparciu o wyniki za także trudny 2009 r. Najmocniej, bo o ponad tysiąc lokat, spadła spółka Wagony Świdnica, która zajmuje obecnie 1618. miejsce. Firma należy do amerykańskiego koncernu Greenbrier Company. W 2009 r. polska spółka wyprodukowała 1 tys. wagonów, ale w 2010 r. ich liczba spadła do 580, co było najgorszym wynikiem w historii firmy. Spadło też wtedy zatrudnienie, ale wydaje się, że spółka najgorszy okres ma już za sobą. Znowu ma zamówienia np. 350 wagonów dla BLG Logistics. Do końca sierpnia tego roku firma wypuściła ich w sumie już 730.
W gronie firm z największymi spadkami na liście są jeszcze Goldbeck (budownictwo), Stocznia Gdańska czy DLH Poland, sprzedająca wyroby z egzotycznego drewna. Spadki nie omijają też liderów polskiej gospodarki. W pierwszej dziesiątce najmocniej, bo na ósme miejsce z wysokiego trzeciego zajmowanego przed rokiem, spadł Fiat Auto Poland.