Singapurska spółka Suprema Associates bankiera Ravi Viswanathana — top menadżera francuskiego banku inwestycyjnego Natixis, podpisała podczas wystawy Asia 2011 w Hongkongu umowę z państwową spółką rosyjską Kurorty Północnego Kaukazu (KPK) o inwestycjach w branży turystycznej. Chodzi o budowę pięciu ośrodków narciarskich na kwotę ok. 10,8 mld euro z czego Suprema wyłoży 735 mln euro.
Viswanathana przyznał, że główną zachętą do inwestycji jest zaangażowanie skarbu państwa w budowę infrastruktury na tym terenie oraz gwarancja zwrotu utraconych zysków, z powodu ewentualnych zawirowań politycznych w regionie. Ministerstwo finansów Rosji gwarantuje inwestorom kompensację do 70 proc. nakładów straconych w wyniku ewentualnych zagrożeń atakami terrorystycznymi i innymi aktami przemocy w tym regionie.
To trzeci poważny inwestor na rosyjskim Kaukazie. W październiku podobną umowę podpisał jeden z liderów zielonej energetyki na świecie — koreański Korea Western Power. Koreańczycy zainwestują miliard dol. elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii.
We wrześniu podczas forum inwestycyjnego w Soczi umowę z KPK podpisał francuski bank rozwoju Caisse des Depots et Consignations (CDC). Strony mają utworzyć spółkę joint venture, zarejestrowaną w Holandii. 51 proc. obejmie strona rosyjska, a 49 proc. — CDC. Poziom inwestycji w rozwój turystyki ma sięgnąć 10 mld dol.. pod warunkiem, że będą przy nich zatrudnione firmy z Francji.
Rosyjski Kaukaz to najbardziej zaniedbana, biedna i niebezpieczna część Rosji. Dagestan, Północna Osetia, Kabaro-Czerkiesja i Adygielia opanowane są przez liczne klanowe grupy przestępcze. Wśród władz kwitnie korupcja i biurokracja skutecznie zniechęcająca dotąd inwestorów. To także rosyjskie centrum produkcji i dystrybucji samogonu. W minionym tygodniu wybuch ładunku uszkodził kolejkę linową pod Elbrusem. Władze zapowiedziały jej szybki remont.