Polowanie na ciekawe firmy nabiera tempa

W pierwszym kwartale zawarto mniej transakcji niż w analogicznym okresie 2018 r. Ale to wcale nie znaczy, że czeka nas nudny rok.

Publikacja: 03.04.2019 21:00

Polowanie na ciekawe firmy nabiera tempa

Foto: Adobe Stock

W trakcie pierwszych trzech miesięcy 2019 r. w Polsce przeprowadzono 46 transakcji wobec 50 rok wcześniej – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigatora. Wśród sprzedających najwięcej, bo 44 proc., stanowili inwestorzy prywatni. Z kolei po stronie kupujących dominowały podmioty z sektora TMT (technologie, media, telekomunikacja) oraz FMCG.

Najbliższe kwartały zapowiadają się ciekawie. Niskie stopy procentowe sprzyjają kolejnym inwestycjom.

Fundusze PE podbijają wyceny

W zeszłym roku liczba przejęć ogłoszonych w Polsce przez fundusze private equity utrzymała się na podobnym poziomie jak w 2017 r., ale ich łączna wartość spadła o jedną piątą, do ok. 2 mld euro – informuje Bain & Co. Natomiast na świecie wartość wzrosła o 10 proc. mimo 13-proc. spadku liczby transakcji.

Z kolei wartość środków zgromadzonych na inwestycje przez fundusze od czterech lat systematycznie rośnie i na koniec 2018 r. była najwyższa w historii (2 bln dol.).

Średnia wartość, po jakiej fundusze kupowały spółki w ubiegłym roku na rynku amerykańskim, to 10,5-krotność zysku EBITDA, a w Unii Europejskiej ok. 10,7 – wylicza Bain. Podkreśla, że fundusze coraz częściej sięgają po spółki giełdowe, których ceny są relatywnie niższe. W Polsce to zjawisko dopiero zaczyna być widoczne, bo w ostatnich latach wśród przejmujących dominowali wiodący akcjonariusze.

Na warszawskiej giełdzie w minionych tygodniach indeksy poszły w górę, ale nadal można znaleźć dużo atrakcyjnie wycenianych spółek. W których można się spodziewać roszad właścicielskich?

Nasi rozmówcy wskazują, że otwartym tematem pozostaje struktura właścicielska Netii, Playa, mniejszych deweloperów czy spółek budowlanych. Ciekawym celem mogą być też ich zdaniem Amica i mniejsze spółki przemysłowe, jak na przykład Berling. Z kolei w branży finansowej ewentualnych zmian właścicielskich spodziewają się w grupie Getinu.

– Generalnie wezwanie ogłoszone przez obecnego głównego akcjonariusza, który stwierdza, że nie ma sensu utrzymywać statusu spółki publicznej, może się wydarzyć w wielu podmiotach. Tego typu spółki to np. Lentex, Wawel, Atal, Dębica czy wiele podobnych. Tego typu wezwania są raczej nieprognozowalne – podkreśla Marcin Materna, szef działu analiz Millennium Domu Maklerskiego. Dodaje, że z racjonalnego punktu widzenia (niskie stopy, praktycznie zerowe prawdopodobieństwo konieczności pozyskania kapitału z giełdy) te firmy mają wiele innych opcji i znikome pożytki z bycia na giełdzie. – Już dawno powinny być z niej zdjęte. Okazji w postaci niskich wycen było mnóstwo i pewnie jeszcze takie będą – podsumowuje.

W 2018 r. z warszawskiej giełdy wycofano 25 przedsiębiorstw.

Branże pod lupą

Największą transakcją w pierwszym kwartale 2019 r. było przejęcie DCT Gdańsk (terminal przeładunkowy dla kontenerowców) przez PFR, PSA International oraz IFM Investors za ok. 5 mld zł. Widoczna była również konsolidacja rynku medycznego. Struktura przeprowadzonych transakcji wskazuje na rosnący apetyt dużych i rozpoznawalnych graczy rynku prywatnej opieki zdrowotnej, którzy coraz częściej przejmują regionalnych usługodawców.

– Jednym z aktywnych akwizycyjnie podmiotów jest szwedzki Medicover, który przejął w ostatnim kwartale dwie małopolskie spółki: szpitale ginekologiczno-położnicze Neomedic oraz gabinety stomatologiczne Aesthetica Dermadent. Obydwie firmy to wyspecjalizowane placówki z dużą liczbą pacjentów – komentuje Wojciech Sosnowski, menedżer w Navigator Capital Group. Dodaje, że grupa Medicover, stając się ich nowym właścicielem, poszerzy zakres swoich usług w regionie Polski południowej. – W trend ten wpisuje się też zakup przychodni alergologicznych Alergo-Med przez PZU Zdrowie – wskazuje Sosnowski.

W ostatnich latach obserwowaliśmy też wzrost liczby fuzji i przejęć w przemyśle spożywczym, głównie drobiarskim. Przykładem może być przejęcie firmy Gzella przez Sokołów czy podmiotów działających w ramach Grupy Konspol przez amerykański Cargill w ubiegłym roku.

Alicja Kukla-Kowalska menedżer w firmie Fordata

W minionym kwartale największym zainteresowaniem cieszyły się branże Media/IT/Telecom, przemysłowa i FMCG. W najbliższym czasie będzie się konsolidować m.in. drobna logistyka na skutek rosnącej konkurencji ze strony dużych polskich i zagranicznych podmiotów oraz branża usług motoryzacyjnych. W tej ostatniej zjawisko nasili się w wyniku zbyt dużej liczby małych zakładów i rodzinnych biznesów, które nie mają szansy na sukcesję i przetrwanie w kolejnych generacjach właścicieli. Gruntowną transformację przejdzie rynek transportu i logistyki. W ostatnich latach obserwujemy też przyspieszenie fuzji i przejęć w sektorze drobiarskim.

W trakcie pierwszych trzech miesięcy 2019 r. w Polsce przeprowadzono 46 transakcji wobec 50 rok wcześniej – wynika z najnowszego raportu Fordaty i Navigatora. Wśród sprzedających najwięcej, bo 44 proc., stanowili inwestorzy prywatni. Z kolei po stronie kupujących dominowały podmioty z sektora TMT (technologie, media, telekomunikacja) oraz FMCG.

Najbliższe kwartały zapowiadają się ciekawie. Niskie stopy procentowe sprzyjają kolejnym inwestycjom.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Biznes
Wada respiratorów w USA. Philips zapłaci 1,1 mld dolarów
Biznes
Pierwszy maja to święto konwalii. Przynajmniej we Francji
Biznes
Żałosne tłumaczenie Japan Tobacco; koncern wyjaśnia, dlaczego wciąż zarabia w Rosji
Biznes
„Nowy gaz” coraz mocniej uzależnia UE od Rosji. Mocne narzędzie szantażu
Biznes
„Rzeczpospolita” po raz drugi przyzna — Orły ESG
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO