Bumar zintegrował wojskową elektronikę

Sąd zarejestrował wczoraj spółkę Bumar Elektronika, która integruje firmy nowych technologii największego w kraju holdingu zbrojeniowego. Ma być centrum informatycznych i radarowych innowacji dla sektora obronnego

Publikacja: 06.03.2012 14:49

Bumar zintegrował wojskową elektronikę

Foto: Materiały Producenta

Narodowy koncern , który ostatnio przegrywał rywalizację z prywatnymi producentami elektroniki wojskowej, liczy na odzyskanie pola  i  większy udział w podziale  armijnych kontraktów. Atutem w grze ma być skoncentrowany na warszawskim Gocławiu najliczniejszy w zbrojeniówce  kilkusetosobowy  zespół inżynierski skupiony na pracach badawczo rozwojowych.

Software według światowych standardów

Nowa spółka Bumar Elektronika, powstała z  połączenie warszawskiego radarowego Radwaru i wrocławskiego Dolamu ( podzespoły elektroniczne) ze stołecznym Przemysłowym Instytutem Telekomunikacji ( radiolokacja dalekiego zasięgu, systemy kontroli powietrznej i dowodzenia).

– Elektronika  zatrudnia dziś niespełna 1300 pracowników, w procesie restrukturyzacji z łączonych spółek odeszła trzecia część załogi. Siłą firmy ma być pięćsetosobowy zespół konstruktorów i programistów biegłych w tworzeniu softwaru według najwyższych światowych standardów – mówi Ireneusz Żmidziński prezes Bumar Elektronika.

Szef nowej spółki planuje utworzenie w Bumarze  najnowocześniejszego w kraju centrum usług informatycznych. W poniedziałek  w Warszawie  z inicjatywy BE w sprawie współpracy porozumiały się  ze zbrojeniową firmą związane z elektroniką wiodące  ośrodki badawcze Politechniki Warszawskiej i Wojskowej Akademii Technicznej.

Technologie dla bezpieczeństwa

- To nie przypadek, że koncentrujemy w jednym miejscu potencjał informatyczny całego holdingu. Stworzymy przy Poligonowej prawdziwy elektroniczny mózg firmy – podkreśla  prezes Bumaru Edward E. Nowak.

Bumar Elektronika, która zakłada iż w tym roku osiągnie przychody na poziomie 200 mln zł i spore zyski, nie będzie się ograniczać do tworzenia  wojskowego uzbrojenia i wyposażenia  ale  chce rozwijać także  technologie  służące cywilnemu bezpieczeństwu. – Myślimy o o systemach podwójnego zastosowania, projektach medycznych i służących m.in. terapii czy monitorowaniu funkcji życiowych człowieka – planuje prezes Żmidziński.

- Budujemy największe w krajowej zbrojeniówce centrum nowych technologii, które ma tworzyć fundamenty pod innowacje w całym obronnym koncernie – nie kryje ambicji szef Bumaru Edward Nowak.

Z chwilą rejestracji Bumaru Elektronika przestają  istnieć m.in.   warszawskie firmy:  Centrum Naukowo-Produkcyjune Elektroniki Profesjonalnej Radwar i Przemysłowy Instytut Telekomunikacji. Ich znaki firmowe i rozpoznawalną w świecie markę Bumar będzie wykorzystywał w marketingu i przedsięwzięciach handlowych.

Rynkowa rywalizacja

Już w tym roku Bumar Elektronika będzie musiał zmierzyć się na krajowym rynku  na przykład z coraz silniejszym prywatnym, ożarowskim „tygrysem" - WB Electronics.  Spółka, która zaczynała od wojskowych komputerów, zdominowała w kraju produkcję i eksport urządzeń łączności dla wojskowych pojazdów, jest bezkonkurencyjna  w dziedzinie cyfrowych systemów wspierających artylerię czy zdalnie sterowanych samolotów zwiadowczych. - Nie szykujemy się do konfrontacji z Bumar Elektronika, bo nie ma sensu ścigać się w projektowaniu radarów z zawodowcami w dziedzinie radiolokacji. Planujemy współpracę – zapowiada pojednawczo Piotr Wojciechowski prezes WB Electronics.  Prezes Żmidziński podkreśla, jednak, że celem BE ma być rozwój i produkcja nie pojedynczych urządzeń ale kompletnych systemów, na przykład BMS ( elektroniczne zarządzanie polem walki) a także  rozpoznania, kierowania ogniem i dowodzenia dla przeciwlotniczej Tarczy Polski – największego dziś projektu Bumaru. Gdyby armia zaakceptowała ten strategiczny program , oznaczałoby to otwarcie holdingowi drzwi do  wieloletnich zamówień wartych kilkanaście miliardów zł.

-Współczesna  broń nie istnieje bez elektroniki. Nasi programiści i konstruktorzy  zajmą się integrowaniem urządzeń towarzyszących najnowszym systemom uzbrojenia– mówi Żmidziński.

PIT

Narodowy koncern , który ostatnio przegrywał rywalizację z prywatnymi producentami elektroniki wojskowej, liczy na odzyskanie pola  i  większy udział w podziale  armijnych kontraktów. Atutem w grze ma być skoncentrowany na warszawskim Gocławiu najliczniejszy w zbrojeniówce  kilkusetosobowy  zespół inżynierski skupiony na pracach badawczo rozwojowych.

Software według światowych standardów

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Biznes
Polska największym beneficjentem pożyczek na uzbrojenie?
Biznes
„NaszEauto” na hamulcu. Co dalej z rządowym programem?
Biznes
Ręczna wyrzutnia dronów. Polski wynalazek ma inwestora
Materiał Promocyjny
Koniec kodu kreskowego? Nadchodzi rewolucja z kodami QR
Biznes
Kto przejmie dane genetyczne Amerykanów? Firma 23andMe znalazła nabywcę