Kopalnia Silesia znów wydobywa węgiel

520 mln zł z zaplanowanych do końca 2013 r. 800 mln zł zainwestował już Energeticky a Prumyslovy Holding w zakładzie wydobywczym w Czechowicach Dziedzicach

Publikacja: 09.05.2012 15:05

Kopalnia Silesia znów wydobywa węgiel

Foto: Fotorzepa, Raf Rafał Guz

70 proc. inwestycji ma być sfinansowane przez kredyt, który EPH zaciąga w czeskich bankach.

- Przejęliśmy złoże, które ma ponad 500 mln ton węgla i stare maszyny, więc technologię budowaliśmy od nowa – powiedział Jiri Pastika, prezes PG Silesia. EPH kupił kopalnię od Kompanii Węglowej pod koniec 2010 r. Kwota transakcji nie została ujawniona do dziś.
Czesi zainwestowali m.in. w zwiększenie zdolności zakładu przeróbki węgla z 450 do 650 ton na godzinę.


W ramach prac przygotowawczych zakupione zostały cztery kombajny chodnikowe oraz pierwszy kompleks ścianowy, który zaczął już wydobycie węgla. Pierwsza ściana ma produkować 100-130 tys. ton węgla miesięcznie, czyli 1,5 mln ton rocznie – to najwyższe wydobycie w historii tej kopalni. Drugie tyle zaś po zakończeniu wszystkich inwestycji.


- Aktualnie planujemy pozyskiwać około 5 tysięcy ton węgla na dobę, natomiast już jesienią przyszłego roku wydobycie ma wzrosnąć do 10 tysięcy ton na dobę. Docelowo oczekujemy eksploatacji na poziomie około 3 milionów ton brutto rocznie – mówi Pastika.


Ponadto zarząd i załoga porozumiały się w sprawie nowego w polskim górnictwie systemu pracy 24/7, czyli non-stop.


- Pracownicy raz na kwartał dostają grafik pracy, mogą sobie wszystko zaplanować, a za soboty i niedziele dostają specjalny dodatek – tłumaczy Pastika. A zatrudnienie w czechowickiej kopalni będzie jeszcze rosło: z ok. 700 osób gdy była kupowana wzrosło już do 1520 osób, a docelowo będzie ich 2150.


EPH poza Silesią ma w Niemczech kopalnię węgla brunatnego Mibrag (20 mln ton paliwa rocznie) oraz bloki produkujące energię i ciepło w Czechach. Aktywa spółki zatrudniającej ok. 6 tys. ludzi są warte 2,12 mld euro, a jej roczne przychody to ok. 1,5 mld euro.


Czy w takim razie jest szansa, że EPH zainwestuje w inne polskie kopalnie?


- Nie znam tak dobrze ich sytuacji – mówi „Rz” Jiri Pastika. – Nasza strategia zakłada duże inwestycje i wydajność – dodaje.


- Naszym celem jest przekształcenie kopalni Silesia w dochodową i korzystającą z nowoczesnych technologii firmę. Wierzymy, że możemy stać się liczącym się przedsiębiorstw wydobywczych w Polsce i liderem polskiego sektora górniczego w zakresie wydajności oraz bezpieczeństwa pracy – powiedział Thoralf Klehm, wiceprezes PG Silesia ds. operacyjnych.

Biznes
Aktywa oligarchów trafią do firm i osób w Unii poszkodowanych przez rosyjski reżim
Biznes
Rekordowe wydatki Kremla na propagandę za granicą. Czy Polska jest od niej wolna?
Biznes
Polskie firmy nadrabiają dystans w cyfryzacji
Biznes
Rafako i Huta Częstochowa. Będą razem produkować dla wojska?
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Materiał Promocyjny
Dlaczego Polacy boją się założenia firmy?
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne