- Zarząd przedstawił stronie społecznej wyważoną i odpowiedzialną propozycję zakończenia sporów zbiorowych. Są to rozwiązania niezagrażające finansom spółki, co jest niezwykle istotne w kontekście pogarszającej się sytuacji branży i spowolnienia gospodarczego, jakie dotyka polskiej i europejskiej gospodarki - napisał zarząd JSW w komunikacie.
Propozycje obejmują podwyższenie od 1 października br. stawek płac zasadniczych o 3 proc. oraz wypłacenie jednorazowej premii w wysokości przeciętnie 1000 zł na jednego zatrudnionego w terminie do trzech tygodni po podpisaniu porozumienia. Ponadto zarząd JSW zaproponował przyjęcie sposobu kształtowania wzrostu płac dla pracowników spółki w latach 2013 – 2017, który gwarantuje wzrost stawek płac zasadniczych od stycznia danego roku o wskaźnik inflacji przyjęty do ustawy budżetowej na dany rok. Jeśli inflacja podana przez GUS w trzecim kwartale na dany rok będzie wyższa, strony powinny się spotkać i ustalić czy i kiedy zostanie wypłacone jednorazowe wynagrodzenie rekompensujące te różnicę.
-Zarząd proponuje rozwiązania, które gwarantują rzeczywistą podwyżkę wynagrodzeń chroniąc je przed wzrostem inflacji. Celem Zarządu jest zapewnienie stabilizacji zatrudnienia i gwarancji wynagrodzeń pracownikom spółki w długiej perspektywie i w sytuacji, gdy ceny surowców są dziś niemal o kilkadziesiąt procent niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zarząd proponuje również wdrożenie nowego regulaminu pracy dla wszystkich pracowników spółki, który – zgodnie z sugestią strony związkowej – nie zawierałby m.in. zapisów dotyczących dni wolnych od pracy - napisano.
Zarząd proponuje również zawieszenie zawierania umów o pracę od 1 listopada tego roku do końca styczna 2013. W tym terminie Zarząd proponuje wypracowanie i wynegocjowanie zakładowego układu zbiorowego pracy (ZUZP), który obowiązywałyby wszystkich pracowników nim objętych. Uzgodnienie w ZUZP sugestii strony związkowej o zaliczeniu do stażu pracy lat przepracowanych w całej Grupie Kapitałowej JSW oraz pracy pod ziemią. Gdyby zapisy ZUZP były korzystniejsze od zawartych w umowach o pracę w oparciu o uchwałę nr 113 dokonano by stosownych korekt i nadpłat.
- Zarząd wychodzi też naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom pracowników nowoprzyjętych, aby w sytuacjach uzasadnionych przez nowoprzyjętego pracownika (np. potrzeba skorzystania z kredytu mieszkaniowego), na wniosek przełożonego i po jego pozytywnej opinii o pracowniku, dokonać zmiany umowy o pracę na czas określony na umowę o pracę na czas nieokreślony. Zarząd podkreśla, że przedstawione propozycje wynikają z troski o bezpieczeństwo pracowników, ich miejsc pracy i jednocześnie są możliwe do zrealizowania przez spółkę w warunkach coraz trudniejszej sytuacji branży i spowolnienia gospodarczego. Dlatego wierzy w poczucie odpowiedzialności związków zawodowych za wspólne dobro spółki - napisała JSW w komunikacie.