Skupione wierzytelności są objęte ochroną ubezpieczeniową gwarantowaną przez Skarb Państwa udzieloną przez Korporację Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Należność związana jest z zawartym przez Famur w 2012 r. kontraktem z meksykańską spółką Minera Del Norte. Umowa została zawarta w ramach pilotażowego programu rządowego mającego na celu wspieranie polskiego eksportu i refinansowanie przez Bank Gospodarstwa Krajowego kredytów udzielonych przez polskich eksporterów zagranicznym nabywcom polskich towarów i usług z ochroną ubezpieczeniową KUKE. O tym, że Famur i BGK pracują nad taką umową „Rz" i „Parkiet" informowały jako pierwsze już pod koniec kwietnia.
- Jesteśmy zadowoleni z zawartej umowy, ponieważ Famur regularnie pracuje nad zwiększeniem udziału eksportu w przychodach. Refinansowanie, które otrzymaliśmy, dotyczy kontraktu ze spółką meksykańską, której nie tylko dostarczyliśmy kompleks wydobywczy, ale również udzieliliśmy kredytu. Bardzo ważne przy takiej współpracy jest wsparcie instytucji rządowych, które pomagają w zabezpieczaniu kontraktów i pozyskiwaniu finansowania. Uważamy, że możliwość uzyskania refinansowania na kontrakty zagraniczne jest bardzo dobrą ideą, która w znacznej mierze może przyczynić się do ożywienia polskiego eksportu. Jako firma chcemy promować polską myśl technologiczną za granicą, co jest o wiele bardziej efektywne przy wsparciu instytucjonalnym. Wierzymy, że współpraca Państwa i biznesu będzie rozwijała się pomyślnie, tak aby jak najwięcej polskich marek otrzymało możliwość zaprezentowania się z sukcesem na arenie międzynarodowej. Z naszej strony oczywiście będziemy korzystać z tego typu wsparcia – powiedział Ireneusz Tomecki wiceprezes Famuru.
Jeżeli pilotaż w kontrakcie Famuru się sprawdzi, niewykluczone, że rządowy program będzie uzupełniony o refinansowanie kredytu dostawcy.