Shell chce sprzedać udziały w Ceska Rafinerska

Brytyjsko-holenderski koncern złożył rządowi Czech i pozostałym akcjonariuszom ofertę odkupienia 16,33 proc. udziałów w tamtejszej spółce paliwowej. Najwięcej jej akcji ma PKN Orlen.

Publikacja: 10.04.2013 00:56

Polski gigant paliwowy nie komentuje, czy skusi się na dodatkowe akcje Ceska Rafinerska. Dziś poprzez spółkę zależną Unipetrol ma 51,2 proc. walorów tej firmy.

Jeszcze w styczniu 2013 r. władze Orlenu zapewniały, że Ceska Rafinerska to strategiczne aktywo spółki. Wówczas także pojawiły się informacje, że większościowy udział w czeskiej firmie rafineryjnej kupiłby chętnie tamtejszy rząd. Chciałby bowiem skonsolidować swoje aktywa w sektorze naftowym. Do państwa należą dwie kluczowe spółki z sektora logistyki naftowej – Mero oraz Cepro.

– Otrzymaliśmy ofertę odkupienia udziałów w Ceska Rafinerska od Shella – poinformował czeskie media Martin Kuba, minister przemysłu i handlu w rządzie Czech. Potwierdził także, że podobne propozycje otrzymali pozostali udziałowcy Ceska Rafinerska.

Statut czeskiej spółki paliwowej przewiduje, że w przypadku woli sprzedaży akcji przez jednego z udziałowców, prawo pierwokupu przysługuje pozostałym współwłaścicielom.

Poza Shellem i Orlenem 32,5 proc. akcji Ceska Rafinerska należy do włoskiego koncernu ENI.

Ceska Rafinerska jest właścicielem dwóch czeskich rafinerii – Litvinov (o mocy przerobowej 110 tys. baryłek ropy dziennie) oraz Kralupy (55 tys. baryłek dziennie).

We wtorek PKN Orlen poinformował także, że złożył do Komisji Nadzoru Finansowego prospekt zakładający możliwość wyemitowania w ciągu 12 miesięcy jednej lub kilku serii obligacji do łącznej kwoty 1 mld złotych.

Jak poinformowało biuro prasowe Orlenu, decyzja ta ma związek m.in. z dużym sukcesem, jaki odniósł program emisyjny 7-letnich obligacji korporacyjnych spółki o wartości 1 mld zł w 2012 r.

– Chcemy, aby nasze obligacje detaliczne notowane były na rynku Catalyst, który jest swoistą gwarancją jakości emitenta – zaznaczył Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych. – Patrząc na sukces zeszłorocznego debiutu Orlenu na tym rynku oraz dotychczasowe transakcje obligacjami koncernu, które są m.in. w portfelach OFE i TFI, spodziewamy się zainteresowania naszymi nowymi obligacjami, także ze strony inwestorów indywidualnych – dodał.

Spółka wyjaśnia w komunikacie, że „plasowanie obligacji detalicznych na polskim rynku jest jednym z rozważanych sposobów na zmianę struktury finansowania".  Dziś płocki koncern finansuje działalność w zdecydowanej większości poprzez kredyty bankowe.

Biznes
Energetyczny plan Orlenu. Odpowiedzialnie o energii przyszłości
Biznes
Apel do Elona Muska w sprawie Polski. Rafał Brzoska: Jesteśmy jak Mongolia?
Biznes
Na stole 16. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Mocno uderzy w aluminium i LNG
Biznes
SpaceX wyniosło na orbitę najmniejszego polskiego satelitę. Zbudowali go studenci
Biznes
Liczba fuzji spadła, ale i tak jest duża
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego